İlk Kuantum Radarı Üretildi!

3 min


0
1 Paylaşım

Institute of Science and Tecnology Austria himayesinde Shabir Barzanjeh‘nin liderlik ettiği dört kişilik bir araştırma grubu, mikrodalgaları kullanarak dünyanın ilk kuantum radarını oluşturdu. Cihaz, çevresindeki nesneleri belirlemek için azıcık fotoğraf kullanıyor ve min miktarda elektromanyetik ışınım salıyor. Bu da arka plan izini saklayarak belirlenmesini zorlaştırıyor.

Temel olarak radar; Einstein’ın “uzaktan ürkütücü hareket” olarak tanımladığı bu olay, “dolanık” olan iki kuantum parçacığının birbirleri ile ayrılmaları önemli olmaksızın, birbirlerinde yaşanan belirli fiziksel değişimlere anında tepki vermesi olarak açıklanabilir.

Süper iletken cihaz kullandı ve  düşük enerjili parçacıklar oluşturdu. İlk fotonu – sinyal fotonu – belirlenecek nesneye yönelttiler ve yansımasını dinlediler. İkinci foton – boş foton – sinyal fotonunun yansıması ile etkileşime girerek, orijinal fotonun ne kadar hareket ettiğini, yani nesnenin ne kadar uzaklıkta olduğunu gösterdi.

Barzanjeh ve grubunun, çok az sayıda foton ile küçük bir oda içerisindeki nesneleri 1M kadar belirlemelerini sağladı ve bu, çalışmak için güçlü elektromanyetik ışınım salıcıları kullanan alışıldık radarlar için mümkün olan bir şey değil. Ayrıca kuantum radarlar, düşük salınım gereksinimlerinin olmasının yanı sıra küçük bir oda içerisindeki mikrodalga arka plan ışınımı içerisinde gizlenmeyi de başarıyor. Bu da radar arayan diğer cihazlar tarafından tespit edilmesi daha zor hale geliyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz