IMF’den Dünyanın En Borçlu Ülkeleri Açıklaması: Türkiye Ne Durumda?

4 min


0
1 Paylaşım
Uluslararası Para Fonu IMF, dünyanın en borçlu ülkelerini açıkladı. Listede oldukça ilgi çekici sonuçlar bulunuyor.

Uluslararası Para Fonu IMF, dünya çapında ekonomik durumun nabzını tutan ve gerektiği zaman üye ülkelerin ekonomik sıkıntılarını gidermesi için rehberlik/denetmenlik yapan bir kuruluş. Kuruluşun elindeki verilere göre dünyanın en borçlu ülkeleri belirlendi.

IMF verilerinde, gayri safi yurtiçi hasılaya oran ile en fazla borcu olan ülke, %238 ile Japonya oldu. Kişi başına düşen milli geliri 39.306 dolar olan uzakdoğu ülkesi; Sony, Toyota, Honda, Nintendo gibi birçok markaya sahip. IMF’e göre ülkenin toplam borcu, 2017 rakamlarına göre yurtiçi hasılanın %238’i kadar.

Japonya’nın ardından Avrupa Birliği’nin bir dönem iflas eden üyesi, komşumuz Yunanistan bulunuyor. Ardından kriz içerisindeki İtalya ve Portekiz geliyor. Son dönemde ekonomik olarak kesenin ağzını biraz fazla açan ABD de %105’lik oranla beşinci sırada yer alıyor.

İlk 10’u oluşturan ülkeler ise Belçika, Mısır, İspanya, Kıbrıs ve Fransa oldu.

Borçlu olmak tabi ki de kimsenin istediği bir durum değil fakat bu ülkelerin bu kadar borçlanabiliyor olması, borç veren kurum ve kuruluşların paralarını geri alabileceklerine olan inançlarından kaynaklanıyor. Büyük ve iyi işleyen bir holdinge verilecek kredinin bir mahalle esnafına verilecek krediden çok çok daha büyük olması gibi bir durum söz konusu yani.

Öte yandan IMF’in veri tabanında pek çok Afrika, Orta Doğu ve Güney Amerika ülkesine ait veriler bulunmuyor.

Türkiye ise %28,26’lık oran ile kendisine listenin alt sıralarında yer buluyor. 2007’de bu oran %38,17 olarak göze çarpıyordu. Listenin en altında ise %15,53 ile Rusya Federasyonu bulunuyor.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz