İnsan Sesinden Yüz Tanıma

2 min


0

Bir teknoloji alanı olan yapay zeka hızla gelişmeye devam etmektedir. Şimdi yok artık diyeceğiniz bir haberimiz var size. Size şöyle bir örnekle açıklayalım. Örneğin; tanımadığınız bir kişiyle telefon konuşması yaptınız. Yüzünü hiç görmediğiniz bu kişinin ses kaydını aldınız. Ve bu ses kaydı sayesinde yüz hatlarını ortaya çıkarabiliyorsunuz. İnanılmaz değil mi?

Düşünen bir bilgisayar sinir ağı sistemi olan “Speech2Face” bilim insanları tarafından geliştirilmeye devam ediyor. Bu sistem yaklaşık 100.000 kişinin konuşma videoları kullanılarak geliştirildi. Speech2Face, bir veri kümesinden yararlanarak vokal ipuçları ile insan yüz hatlarındaki bazı fiziksel özellikler arasındaki bağı çözmeyi başardı. Bir sonraki nokta ise dinletilen farklı ses kayıtlarına istinaden farklı modellemeler yaptı.

Çalışmaya devam eden bilim insanları, sistemin henüz çok net tanımlamalar yapamadığını ama yaş, cinsiyet ve etnik köken ayrımını başarıyla yapabildiğini duyurdular. Ayrıca tam net olmasa bile Speech2Face’in gerçeğe çok yakın modeller ortaya çıkardığını söylemeden geçemediler.

Bu sistemin hayatımızda çok işe yarayacağı aşikardır. Yalnız istediği seviyeye ne zaman gelir bilinmez. Bizde bekleyip göreceğiz.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz