Intel, Yeni Cascade Lake 3000 Serisi Xeon W İşlemcilerini Tanıttı

3 min


0
1 Paylaşım
Intel, iş istasyonları için Apple’ın yenilenen Mac Pro’larında da kullanılacak olan yeni Cascade Lake 3000 Xeon W serisini tanıttı.

Xeon W 3000 serisi veya Cascade Lake W (CSL-W) işlemcileri, piyasadaki Skylake W (SKL-W) işlemcilerinin sunduğu özelliklerden fazlasını sunmak için üretildi. Yongalar, Cascade Lake mikro mimarisine ve 14 nm++ üretim sürecine dayanıyor. Önceki nesil Xeon W işlemcileri, LGA 2066 soketli anakartlarda bulunuyordu ancak bu kez bazı değişiklikler var. İşlemciler bu kez LGA 3647 soketi ile uyumlu olarak geliyor.

Temel olarak inceleyecek olursak Cascade Lake W; çekirdek ve önbellek olarak 2 kat artış göstermiş durumda. Intel, muhtemelen bu adımı AMD’nin Threadripper işlemcilerinin üzerinde oluşturduğu baskı sonucunda attı.

Fazla çekirdek kullanımı elbette beraberinde fazla güç tüketimini de getiriyor. Cascade Lake W serisi işlemciler, %33 ile %46’lık bir TDP artışı ile geliyor.

Önceden giriş seviyesi Skylake W işlemcileri en az 4 çekirdekten başlarken Cascade Lake W, en az 8 çekirdek ile geliyor. Bir önceki amiral gemisi Xeon W-2195, 18 çekirdek ile gelirken bu serinin amiral gemisi, 28 çekirdekle sınırları zorluyor. Aynı zamanda Cascade Lake W serisi işlemciler 6 kanallı bellek kitlerini destekleyerek maksimum bellek sınırını 1 TB’a kadar çıkarıyor. M harfi ile biten modeller ise bu sınırı 2 TB’a kadar yükseltiyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz