İranlı bilgisayar korsanları üniversitelere siber saldırı düzenledi

3 min


0
1 Paylaşım

Şimdiki zamanda ülkeler arasında kimyasal savaşların haricinde sanal ortamda savaşlar da rekbat içinde. Bundan  dolayı başlıca ÇinAmerikaRusyaİran ve Avrupa ülkeleri arasında bilgi çalabilmek adına siber saldırılara başvuruyor. en önemlisi Stuxnet virüsü sayesinde Amerika, İran nükleer tesislerine müdahalede bulunduktan sonra dünya üzerindeki savaş kavramı şekil değiştirdi.

Bir süredir Pishing(Oltalama) adı verilen gerçek gibi görünen web siteleri ile kimlik avı siber savaş içerisinde olan ülkeler için Kaçınılmazlar arasına girdi. Son zamanlarda da farklı farklı örneklerini gördüğümüz Oltalama saldırıların biri de İran üzerinen gerçekleştirildi. İranlı siber korsanlar üniversitelere siber ataklar düzenledi.

İranlı Siber korsanların hedefi üniversiteler

Tespit edilen sayılara göre 60’tan fazla üniversiteye yapılan siber saldırının en büyük hedefleri Amerika, İngiltere ve Avusturalya üniversiteleri oldu. Colbalt Dickens adı verilan İranlı siber korsan grubu dünya çapında akademisyenlerin ve üniversitelerin kullanıcı adı, şifrelerine sızmak için başlattığı operasyonları genişletti. Secureworks güvenlik araştırmacılarının önceki sene Ağustos ayında İranlı siber korsanlar tarafından 14 ülkeye Pishing (Oltalama) saldırısı düzenlediğini açıkladı.

Colbalt Dickens üyesi olduğu iddia edilen 9 kişi Amerika Adalet Bakanlığı tarafından İran ordusu – İslam Devrim Muhafızları Birliği adına siber atak yapmak ile suçladı. Açıklamalara göre şimdilik İranlı siber korsanlar saldırıları sonucunda herhangi bir sisteme giriş sağlanmamış ancak hacker grubunun saldırılarına devam ettiği belirtiliyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz