Işıkta Sert Karanlıkta Yumuşak Malzeme

3 min


0

Farklı çevresel tetikleyicilere cevap olarak özelliklerini değiştiren malzemeler, her türlü uygulama için her türlü çok yönlülüğü vaat ediyor. Uluslararası bir bilim insanı ekibi,  olağanüstü bir ürün ortaya koydu. Belli bir ışık altında sertleşip karanlıkta yumuşama kabiliyetine sahip olan yeni malzeme, 3D baskı dünyasına özel bir ümit vaat ediyor. Burada iş, yerinde eriyen karmaşık yapılar için geçici bir destek olarak kullanılabilir.

Yeni malzeme, Avustralya’nın Queensland Teknoloji Üniversitesi’nden (QUT), Belçika’nın Ghent Üniversitesi’nden ve Almanya’nın Karlsruhe Teknoloji Enstitüsünden bilim adamlarının el işidir ve ışığa cevaben yapısını değiştirip tekrar geri dönebilen polimer bir yapıdan oluşur.

Değişebilir özelliklerinin anahtarı, ekibin malzemede çalıştığı ucuz kimyasal bileşiklerdir. Bunlar arasında triazolinedionlar adı verilen birleştirme molekülleri ve güve kovucuda naftalin adı verilen ortak bir madde bulunur.

Bunlar birlikte, malzemenin yeşil LED ışığa maruz kaldığı süre boyunca sağlam ve sert kalmasını sağlar. Ancak araştırmacılar ışığı kapattığında ve malzeme bir süre karanlıkta kaldığında, bu kimyasal bağlar dağılmaya başlar ve yumuşak, akıcı bir karışıklığa neden olur. Işığı tekrar açtıktan sonra tekrar sertleştiğini görür.

Araştırmacılar, “Tipik olarak, bir ağ yapısı oluşturan polimer molekül zincirlerini parçalamak için farklı dalga boylarında ışık veya ek ısı veya sert kimyasallar kullanıyoruz” dedi. “Ancak, bu durumda, ağı dengelemek için yeşil LED ışık kullandık. Ağı parçalamak, çökmesini ve akmasını sağlamak için tetikleyici aslında en hafif olanı: karanlık. Işığı tekrar aç ve malzemeyi yeniden aç. Güçlenir ve gücünü ve dengesini korur” açıklamalarında bulundular.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz