Kalp Ritmlerini Ölçen E-Dövme

2 min


0

Austin texas üniversitesinde  yeni bir e-dövme geliştirildi. Diğer e-dövmelere kıyasla daha iyi  sonuçlar verdiği iddia ediliyor.

Dünyada her yıl 18 milyon kişi kalp hastalığa nedeniyle hayatını kaybediyor. Gelişen teknolojiyle birilikte daha önce de e-dövmeler tasarlanmıştı. yeni E-dövme  diğer dövmelere göre farkı hatasız ölçüm  yapması ve kalbi iki yönden takip ediyor olması.

Bu dövmenin içinde 2 sen sör bulunuyor. Bu sensörlerden  biri kalbi em elektrokardiyografi (EGK) hemde sismokardiyografi (SKG) açısından takip edilmesi sağlıyor. EGK kalp atışını ölçerken, SGK de göğüs titreşimlerini ölçüyor. Bu e-dövme kalp bölgesinde geçici olarak yapıştırılıyor. Hastanın  bir rahatsızlık  duymaması durumunda günlerce kullanabilmesi mümkün oluyor. şu anda bilgisayara bağlanmadan bu e-dövme  kullanmak mümkün olmayabilir ama gelişen teknoloji  ile pek yakında akıllı telefonlara bağlanarak kullanması sağlanabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz