Kötü Amaçlı Yazılım: Agent Smith

3 min


0

Çin pazarından yayılmaya başlayan ve kötü amaçlı reklamlar göstererek sistemlere sızmaya çalışan yazılım “Agent Smith” şimdiye dek 25 milyondan fazla Android cihaza sızmayı başardı. Bu virüsün yayılmasının sebebi ise Android’deki güvenlik açıkları.

Kötü amaçlı yazılım, tüm platformlar için tehlike teşkil eden ve sistemi olumsuz yönde etkileyen yazılımlardır. Bu yazılımlar; akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar gibi birçok teknolojik alete sızabilirler. Son günlerde ise yeni bir kötü amaçlı yazılım ortaya çıktı.  Güvenlik şirketi Check Point tarafından yayınlanan bir rapora göre “Agent Smith” isimli kötü amaçlı yazılım, reklamlar yoluyla 25 milyondan fazla Android kullanıcısının cihazına virüs bulaştırdı.

Check Point, Agent Smith isimli kötü amaçlı yazılımının Çin’deki Android uygulama geliştiricilerinin uygulamalarını dış pazarlarda yerelleştirebilmelerine ve yayınlamalarına yardımcı olan bir internet şirketi aracığıyla Çin’den geldiğine inanıyor. Kötü amaçlı yazılım, ilk olarak Asya pazarlarında popüler olan 9Apps adındaki üçüncü taraf bir uygulama mağazasından dünyaya yayıldı.

Bu kötü amaçlı yazılım, Agent Smith ismini aldı çünkü ünlü Matrix filmindeki Ajan Smith karakterini taklit ediyor. Uygulamaları kıran Agent Smiht, daha sonra çok daha fazla reklam göstermeye başlıyor ve gösterilen reklamlarla gelirlerini artırıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz