LastPass güvenlik açığı artık yok, Parolalar güvende!

3 min


0
1 Paylaşım

Kullanıcıların şifre unutkanlığını çözmek için kullandığı LastPass isimli yazılım, bir güvenlik zafiyeti ile gündeme çıktı. yazılımın tarayıcı uzantısına giriş yaptıktan bir önceki kullanılan şifreye erişim hakkı sağlayan bir açık tespit edildi. Google’ın Project Zero ekibinden Tavis Ormandy tarafından yakalanan zafiyet. LastPass güvenlik zafiyeti için şirket anında harekete başladı.

LastPass güvenlik zafiyetine son verildi

29.08.2019 (29 Ağustos 2019) tarihinde tespit edilerek açıklanan hata raporunun  ardından LastPass güvenlik zafiyeti için harekete başladılar. Açığın kapatılması ise 13.09.2019 tarihinde son buldu. açıklanan güncelleme tüm tarayıcılara dağıtıldı. Şirket, kullanıcıların son sürümü kullanıp kullanmadığını kontrol etmesi gerektiğini söyledi.

Hatanın detaylarına bakacak olursak, kullanıcıları kötü niyetli bir web sitesine çeken açık, daha önce ziyaret edilen bir web sitesinde kullanılan bir şifreyi kullanması için kullanıcıları kandırıyor. Ormandy, kötü niyetli kişilerin bir URL’i gizlemek ya da tehlikeli bir siteye ziyarete yönlendirmek için Google Translate gibi hizmetleri kullandığını söyledi.

LastPass söz konusu güncellemenin otomatik olarak yüklendiğini söylese de, güncellemeyi otomatik olarak yüklemeyi kapatan kullancıların kontrol etmesinde fayda olduğunu belirtelim.

Hatadan yalnızca Chrome ve Opera tarayıcılarının etkilendiği doğrulandı. Yinede, önlem için yeni güncelleme tüm browserlar için yayınlandı.

Ortada önemli bir güvenlik zafiyeti olsa da  bir şifre yöneticisi kullanmanın çevrim içi güvenliği sağlamak için atılması gereken önemli bir adım olduğunu söyleyelim.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz