Mahkumlara Dijital Ayak Bilekliği

2 min


0

ABD’nin en büyük üçüncü şehri olan Chicago’da teknolojinin getirdiği yenilikler kullanılmaya devam ediyor. Şimdi de mahkumları izlemek ve denetlemek için ayak bileklerine ses kaydeden monitörler yerleştirmeye başladı.

Özellikle denetimli serbestlik ile dışarda olan mahkumların nerede, ne yaptıklarını ses kaydı aracılığı ile denetlemektedir. Kayıtlar 18 ay boyunca tutulmaktadır. Burada akla gelen ilk soru ise mahkumların mahremiyeti konusudur. Bu konuyu yetkililere ulaştıran kişilerin aldıkları cevap ise yalnızca ses kaydı olduğu için mahremiyeti kayıt altına almadıklarını belirtmeleridir.

Bu konudaki amaçlardan bir tanesi de denetimli serbestlik yoluyla serbest bırakılan mahkumları mahkemeye çağırmaktır. Lakin yapılan araştırmalar gösteriyor ki zaten mahkumların büyük çoğunluğu mahkemeye böyle bir uygulamaya gerek kalmadan kendiliğinden gitmektedir. Bu uygulamanın faydadan çok zarar getireceğini düşünenlerin sayısı da bu nedenden dolayı az değildir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz