Mars’ta Kapsül Ev

2 min


0

NASA, 2015 yılında Mars’ta yaşam nasıl olabilir adında bir yarışma başlatmıştı. Birçok takım bu yarışmaya katıldı. Kazanan ise Al SpaceFactory ismindeki takım oldu. Kazandıkları ödül ise tam 500.000 dolar.

Peki yarışmayı kazandılar ama ortaya çıkan proje ne? Mars’ı ziyaret eden insanlar için 3 boyutlu bir kapsül ev tasarlandı. Bu yapıya Marsha ismi verildi.

Marsha, birçok kattan oluşmaktadır. Ve her katı birbirinden farklı şekilde dizayn edilmiştir. Çift katmanlı bir tasarıma sahip. Bunun sebebi ise kızıl gezegen de büzülme-genleşme olaylarının yaşanmasıdır. Yapı 4 kata ayrılmıştır. İnsanların rahatça hareket edip, yürüyebilmesini sağlayan spiral bir merdivene sahiptir.

Katlara baktığımızda ise ilk katta laboratuvar, ikinci katta laboratuvar ve mutfak kısmı, üçüncü katta uyku bölmeleri, bahçe ve temizlik alanları yer alıyor, son katta ise egzersiz ve dinlenme alanı mevcuttur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz