Mars’ta Üzüm Yetiştiriciliği

2 min


0

Gürcü uzay araştırma merkezi liderliğindeki bir grup bilim insanı Mars’ta üzümü nasıl yetiştireceklerini bulduklarını söylemektedir. Oldukça ilginç bir iddia olan Mars’ta üzüm yetişmek için bilimsel dayanaklarının bir kısmını da açıkladılar.

Burada üretilmek istenen şarap ikinci sıradadır aslında. Asıl yapılmak istenen ise Martian olarak adlandırılan çiftçilerin her türlü mahsulü Mars gezegeninde yetiştirmelerini sağlamak. Bunun başarılması demek dünya dışı sürdürülebilir bir yaşam için çok ciddi bir adım atmak demektir.

Bilim adamları yaptıkları araştırma sonucunda Mars’ın aşırı ultraviyole radyasyonuna en uygun beyaz şarap üreten rkatsiteli üzüm olduğunu açıkladılar.

Burada Mars toprağının verimli olması için proje içerisinde bulunan astrobiyolog olan Marika Tarasashvili, bir bakteri geliştirmek için çalışıyor. Bu bakteri sayesinde Mars’ta yetiştirilmek istenen her türlü besin kaynağını sağlıklı bir şekilde elde edilebilecektir.

Projenin bir parçası olan Tusia Garibashvili ise; “uzak gelecek için Marslı kolonistler, Mars topraklarında istediklerini yetiştirebilecek” açıklamasında bulundu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz