Mavi Robot Geleceğin İş Gücü Olabilir

5 min


0

Düşük maliyetli ve yanlarında çalışmak güvenli, Blue robot gelecek botlar için bir taslak

Projeye liderlik eden robotist Pieter Abbeel bunu değiştirmek istiyor ve Blue’nun AI’daki son gelişmelerden yararlanmak için sıfırdan inşa edildiğini söyledi. Abbeel Verge , “AI’nın daha yetenekli hale gelmesi bize bir robotun nasıl tasarlanacağını yeniden düşünme fırsatı verdi .

Abbeel, günümüzde kullanımda olan robotların çoğunun güçlü ve doğru olması için yapıldığını açıklar. Hareketleri önceden tanımlanmıştır ve malların paletlerini mi, kaynak arabalarını mı yoksa vidaları bir akıllı telefona bağlayıp bağlamadıklarını aynı işlemi tekrar tekrar tekrarlarlar.

Geleceğin robotları, karşılaştırmalı olarak, reaktif ve dinamik olacak. İnsanları ezmeden, birlikte güvenle çalışabilecekler ve eylemlerini önceden planlamak yerine, kameraları ve sensörleri kullanarak gerçek zamanlı olarak dünyayı dolaşacaklar.

Geleneksel robotları pekiştirici öğrenmeyle kullanmak pahalı olabilir. Esneklik eksikliği, onları kırılgan ve hasara meyilli yapar. Ayrıca, takviye öğrenmenin sonuç üretmesi zaman alır ve robotlar pahalı olduğu için maliyetler hızla artar.

Bu, Blue’nun bir fark yaratabileceği başka bir alandır. Willow Garage tarafından inşa edilen ve ayrıca bir çift kolu ve kerpeten olan popüler bir araştırma robotu olan PR2, araştırmacıları 400.000 $ ‘a kadar geri getirdi. Blue için olan malzeme listesi kıyaslandığında sadece 3.000 dolar. Abbeel, ekibin nihai bir fiyata karar vermediğini, ancak 5.000 $ ‘lık hedefi hedeflediklerini söyledi.

Robotlara yapay zeka kullanarak nasıl çalışılacağını öğretmeyi umarak pek çok başka araştırma laboratuvarı ve yeni bir işletme de bu yeni paradigmayı hedeflemektedir. Abbeel onlardan birinin cumhurbaşkanı, Embodied Intelligence adlı bir girişim . Akraba AI, depolarda öğeleri seçin robotlar yapar bir firma, başka bir şeydir . Elon Musk’un kurduğu araştırma laboratuarı OpenAI, robot elleri kullanarak benzer çalışmalar yaptı ve Google, robotlar için AI eğitimini de araştırıyor .

Yine de, bazı uzmanlar Blue’nun temyizine kuşkuyla bakıyorlar. İnsanlarla birlikte çalışmak üzere tasarlanan kolları ve kerpetenleri olan diğer bir bot olan Baxter’ten farklı olmadığını belirtiyorlar. Baxter, Rethink Robotik’i yapan şirket geçen yıl kapandı .

Daha da önemlisi, Abbeel, Blue’nun geleceğin ev robotunun neye benzeyebileceğinin planını sunacağını umuyor: düşük maliyetli, esnek ve insanlarla iyi oynayan bir şey. “Ev kesinlikle bu tür tasarımlarla aklımızdaki şey” dedi. “Hala birçok zorluk var ve bu özel robotun bir eve gireceğini sanmıyoruz . [Ama] bu bizi yeni bir yöne götüren bir tasarım paradigması. ” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Batuhan SARI
Batuhan Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz