Nasa Araştırmacıları Marsta Metan Gazı Buldu

2 min


0

Nasa araştırmacıları Marsa indirdikleri son Rover adlı uzay araçları Marsta metan gazı olduğunu tespit etti.

Marsta organik bileşenlerin çürümesi sonucu ortaya çıkarılan bilgiye göre eskiden Marsta metan gazıyla yaşamın  olduğunu ve bu sonuçlara dayanarak Marsta  bitki örtüsü olabileceği ihtimalini güçlendirdi.

Uzay araştırmacısı Curiosityi’nin yaptığı analizleri göre metan gazı bir milyarda 21 oranında  bulunuyor. Metan gazı dünya gibi bir gezegenle karşılaşınca küçük bir oran ancak metan gazı varlığı bile marsa umut vermektedir.

Curiosity  ilk olarak 2013 yılında metan gazını tespit etmiştir. Ancak o zamandaki oran neredeyse   milyarda 7 oranındaydı. Bugünlerde ise 3 katı büyüklüğünde bir metan gazı yoğunluğu tespit edilmiştir.Metan gazı, marstaki organik bileşenlerin zamanla çürümesiyle  oluşmuş olabileceğini giderek güçlendirmektedir.

Bilim araştırmacılarına göre atmosferini  kaybeden gezegende  tüm gazlar uzaya kaçmış durumundadır.Bu olaylardan dolayı  metan gazı gibi bileşenleri  sadece toprak ve kaya gibi analizleri  bulmak mümkün olmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz