NASA, Mars’taki Depremleri Gözlemliyor!

3 min


0
1 Paylaşım

NASA, Mars’taki sallantıları araştırarak Marsın iç yapısıdan daha fazla veri edinmeye çalışıyorlar.Ve yakın zamanda depremin sesini yayınladılar. oldukça hızlı bir çalışma

NASA’nın InSight iniş aracı, Mars’ta ilginç “uğultular” keşfetti. Uzay aracı, SEIS adı verilen Mars sallantılarını dinlemek için tasarlanmış oldukça hassas sismometreye sahip. Araştırmacılar, sismik dalgaların Marsın iç kısmında nasıl hareket ettiğinin verilerini toplayarak araştırıyorlar, gezegenin iç yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmeyi ümit ediyor.

InSight, sismometreyi Mars yüzeyine Aralık ayında konuşlandırmıştı ancak ilk muhtemel depremin belirlenmesi mayıs ayının sonlarında gerçekleşti. 100’den fazla etkileşim belirlendi ve NASA’nın söylediğine göre bunların yaklaşık 26’sı “ciddi bir deprem olarak değerlendiriliyor.”

Nasa, SEIS tarafından belirlenen 22 Mayıs ve 25 Temmuz tarihinde gerçekleşen, 3,7 ve 3,3 şiddetindeki iki depremin uğultularını paylaştıBuradan Dinleyebilirsiniz Bu depremlerin sesleri insan duyma hassasiyetinin çok altında ama “işlenerek hızlandırıldılar ve kulaklık aracılığıyla duyulabilir hale getirildiler. Her iki deprem de, Mars’ın kabuğunun Dünya ve Ay’ın kabuklarının bir karışıma benzediğini öneriyor. Ay’ın çekirdeği parçalı ve çatlak kalmaya devam ediyor ve bu yüzden de ses dalgaları dakikalar boyunca dağılmaya devam ediyor. Mars’ın kraterli yüzeyi bu açıdan Ay’a daha yakın ve sismik dalgalar bir dakikaya kadar sürebiliyor.

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz