NASA’dan İkiz Deneyi

3 min


0
1 Paylaşım

Yakın zamanda NASA tarafından bir deney yapıldı. Uzun soluklu bir deney olan ikizler deneyini sizlere kısaca açıklayalım. NASA tarafından belirlenen tek yumurta ikizleri olan Scott ve Mark ve ikizlerden bir tanesi dünyada kalırken diğeri yerküreye gönderildi.

Yaklaşık 340 gün yerkürede kalan Scott üzerinde bazı değişikler yaşanmıştı. Bu oldukça ilginçti. Bu sonuç bilime de ilerleyen zamanlarda ciddi katkılarda bulunacaktır. Yapılan deneyin sonucuna göre dünyada kalan Mark üzerinde herhangi bir değişiklik olmazken, yerküreye gönderilen ve uzun bir zaman orada kalan Scott’ta genetik özelliklerinde ciddi değişikler yaşandı. Bu değişikliklerden en önemlisi; telomerleri uzamıştı.

Bu sonuç uzayda insanların yaşam süreleriyle ilgili de ciddi ipuçları verecektir. Scott dünyaya döndükten sonra kısa süre içerisinde uzayan telemorleri eski haline döndü. Daha önceden yapılan uzay araştırmalarında astronotların bağışıklık sistemlerinde ciddi sorunların oluşabileceği üzerineydi. Fakat yapılan bu deneyle bu düşüncenin de üstü çizilmiş oldu. Çünkü Scott dünyaya döndükten kısa bir süre içerisinde eski haline ve genlerine dönmüştü. Bu sonuç uzay yolcuklarının daha uzun bir süreyi kapsayabileceğini göstermektedir.

Buradaki tek sorun ise şudur ki: yalnızca tek bir denekte bu sonuçlar elde edilmiştir. Emin olmak için bir denek grubu üzerinde çalışmaların sürmesi gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz