NASA’nın 3D Yaşam Alanı Yarışması

3 min


0

Uzun zaman önce duyurulmuş ve başlanmış olan NASA’nın yaşam alanı yarışmasında yavaş yavaş sona yaklaşılıyor. 4 yıllık olan yarışmada artık sıra finale geldi. Yarışmanın yapılan son aşamasında yarışmacılardan Mars’ta yaşama uygun barınak ve evler tasarlamaları istendi. Fakat istenen tasarımlar oldukça detaylı düşünülmek ve yapılmak zorundaydı. Yoksa bu aşamadaki 100.000 dolar değerinde olan ödülden vazgeçmek durumunda kalacaktır yarışmacılar. Nitekim başarılı olan 3 takım belirlendi.

Bu aşamada birinci sıra Search+/Apis Cor ismindeki ekiptir. Takım bu evrede tam 34.000 dolar ödül kazandı ve finalist olmaya hak kazandılar. Bu takımın projesi ise dairesel şekilde dönen bir kule şeklinde yapılmıştır. Dönen kısım sayesinde iç ve dış yüzeye kolayca ışık girebilmekteydi.

İkinci kazanan takım ise team zoperhous ismindeki ekip oldu. Bu ekip ise yaşam alanını bir robot tarafından inşa ettirmeyi hedeflemişti. Ve bu projesi ile 33.400 dolar ödülü almaya hak kazandılar.

Üçüncü ve son finalist olan takım ise Mars Incubator adlı ekip oldu. 32.600 dolar kazanan takımın projesi ise: iç ve dış bölge arasında geçiş alanı, yaşam alanı, bitki alanı gibi farklı türden yaşam alanları içeren bir proje. Mars ıncubator’un bu projesi onlara hem 32.600 dolar para ödülü hem de finalistliği kazandırdı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz