NASA’nın Bozulmayan Uzay İkizleri

2 min


0

NASA tarafından 42 yıl önce uzaya gönderilen Voyager 1 ve Voyager 2 uzay araçları, karşılaştıkları aksiliklere aldırmadan uzaydaki yolculuklarına devam ediyor. NASA, bu araçların hala sorunsuz çalışmasından dolayı şaşkın durumda.

Uzay yarışının adeta zirve yaptığı dönemde insanlık olarak Ay’a ayak basmayı başardık. Her ne kadar bu olay, o dönemin tanımlayıcı etkinliği olsa da, tek başarımız bu değildi. NASA’nın Voyager ikizleri olan Voyager 1 ve Voyager 2 araçları, evrenin sırlarını görebilmek için uzayın derinliklerine doğru tek yönlü bir yolculuğa çıktı. Şu anda Voyager 1, Dünya’dan 21,7 milyar kilometre uzakta bulunuyor. Daha yakın olan Voyager 2 için ise bu mesafe 17,6 milyar kilometre.

Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA) görev kontrol ekipleri, enerji tasarrufu yapmak için uzay aracının CRS (Cosmic ray subsystem, kozmik ışın altsistemi) adlı parçasını çalışır tutan ısıtıcılardan birini kapattı. Hoş bir sürpriz olarak cihaz çalışmaya devam etti.

Araçların durumları incelendiğinde -59 derece dahil hala çalıştıkları gözlemlendi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz