Neden Suudi Arabistan’da Robotlar Şehri Kuruluyor?

7 min


0

Neden Suudi Arabistan’da Robotlar Şehri Kuruluyor?

Bir proje düşünün. Çağımıza uygun hatta çağımızın çok ötesinde. Maliyeti 500 milyar doların üzerinde bir proje. Uçuk bir maliyet değil mi? Ama böyle bir proje var. Ve çok uzak zamanda değil, 10-15 yıl gibi bir sürede hayata geçirilmesi planlanıyor. Projenin adı “NEOM”.

Petrol zengini ülke olan Suudi Arabistan son zamanlarda teknolojiye verdiği önemle gündemden düşmüyor. Aslında bu aralar Covid-19 salgını nedeni ile belki hala birçoğumuz duymadı bunları. Size biraz Suudi Arabistan’ın son zamanlarda teknoloji ataklarından bahsetmek istiyorum.

Suudi Arabistan yakın zaman Sofia isimli bir robota vatandaşlık vermesi ile gündeme gelmişti. Birçok kişi bunun sebebini anlamamıştı. Bir robota nasıl vatandaşlık verilebilir? Daha sonra akıllara farklı komplo teorileri geldi. Ya robotlar kendi kendilerine öğrenmeyi başarır ve insanları yönetmeye kalkarsa. İşte bu ve buna benzer fikirler birçok farklı tartışmayı da beraberinde getirdi. Sofia’nın bir Tv programındaki söylemi de insanların biraz paniklemesine yol açtı. Katıldığı Tv programında insanlarla ilişkisi sorulduğu zaman “bana iyi davrandığınız sürece size karşı nazik olurum” yanıtını vermişti. İşte bu söylem yapay zeka ve teknolojinin hızla ilerlemesi konusunda fikir ayrılıklarına sebep oldu.

Petrol devrinin yavaş yavaş son bulması, petrol zengini ülkeleri tedirgin etmeye başladı. Bunların başında da Suudi Arabistan geliyor. Sonunu gören Suudiler farklı bir girişimde bulundu ve bir proje tasarladı. Adını “NEOM” koydular. Peki neom projesi nedir?

Yakın tarihimizde çekilen bilim kurgu filmlerini hatırlayın. İşte onların çok ötesinde bir proje neom. Maliyeti 500 milyar doların üzerinde. New York şehrinden yaklaşık 20 kat daha büyük bir alan üzerine kurulacak bir teknoloji şehri. Yani küçük bir ülkede diyebiliriz. Bu şehirde yalnızca çok zeki bilim insanları ve robotlar olacak. Kendine ait bir yönetime sahip olacak. Bu da demek oluyor ki Suudi Arabistan yasalarından bağımsız olacak. İletişimi robotların bulunduğu, kendine ait vatandaşlık sisteminin olduğu, taksilerin uçan arabalar olarak tasarlandığı, kendine ait bitki örtüsünün, yapay yağmurların olduğu bir şehir. Eğitim sistemi olarak hologram öğretmenlerin kullanıldığı, tıp konusunda çağ açarak kişiye özel ilaçların ve tedavilerin geliştirildiği ve yalnızca güneş ve rüzgar enerjisini kullanan bir şehir.

Çok uçuk bir proje olmasına karşın Suudiler gayet ciddiler ve projeyi 2030’lu yıllarda hayata geçireceklerini duyurdular. Projenin büyük ortaklarına baktığımız zaman; Suudi Arabistan, ABD, İsrail, Rusya ortak olan bazı ülkeler. Tabi projenin tasarlanması, uygulama için çalışmalara başlanması ve ortaklar incelendiği zaman Suudi Arabistan’ın bahsedilen yeni dünya düzeninde kurucu rolünü paylaşmak istediği çıkarılabilir. Tabi burada akla birçok soru gelmektedir;

  • Böyle bir şehir tasarlanır ve hayata geçirilirse insana duyulan ihtiyaç azalacaktır. Dolayısıyla bir işsizlik sorunu ortaya çıkacaktır. Bu durumda insanlar ne yapacak?
  • Böyle bir projeden sonrası yani bir üst aşaması ne olacak?
  • Özellikle son zamanlarda gündemde olan insan azaltma politikaları gerçekten hayata geçirilecek mi?
  • Böyle bir proje neden Suudi Arabistan’da gerçekleştiriliyor?

Bunlar üzerinde durulması ve tartışılması gereken konulardır. Bunun haricinde aklıma takılan bir soru daha var. Türkiye olarak biz bu olayın neresindeyiz? Şu an dağın görünen yüzünde herhangi bir ortaklığımız ya da yatırım çalışmalarımız bulunmamaktadır. Lakin ilerleyen zamanlarda neler olur bilemeyiz. O yüzden bu konuları ciddiye alıp geç kalmadan harekete geçip, ülkemizin çıkarları doğrultusunda kararlar alınmalıdır.

Sağlıcakla Kalın…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
1
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz