Örneklerle Siber Güvenliğin Önemi

9 min


0

Örneklerle Siber Güvenliğin Önemi

Gelişen teknoloji ile kullanım yoğunluğu da artmıştır. Bilgisayarlar, mobil cihazlar derken milyarlarca insan bir şekilde teknoloji ile yaşamaktadır. Kimisi işi için teknolojik cihazlar ile iç içeyken kimisi eğlence ve vakit geçirmek için kullanmaktadır. Tabi bu kullanımlar hayatımızı oldukça kolaylaştırmış olsa da ciddi tehlikeleri de beraberinde getirmiştir. Genel ve özel verilerin dijital ortamlarda bulundurulması, kötü niyetli kişilerin iştahlarını kabartmıştır. Ve zamanla bilgisayar korsanları çeşitli illegal amaçları için bu verileri ele geçirme girişimlerine girmişlerdir. Hemen hemen her sektörden verileri çalarak gerek bireylere gerekse şirketlere çok zor zamanlar yaşatmıştır. Bu yazımda sizlere yakın zamanda yapılan siber saldırı örnekleri vererek, siber güvenliğin ne derece önemli olduğunu anlatmaya çalışacağım.

2018 yılının Ocak ayında bitcoin piyasasına yoğun ilgi vardı. Hatta 1 Bitcoin 20.000 dolar seviyelerine kadar çıkmıştı. Bitcoin borsasındaki bu artış bireyleri dijital para borsasına yönlendirdi. Yoğun ilgi gören bitcoin borsası siber saldırıların hedefi konumuna geldi. Ve birçok kullanıcı çeşitli siber saldırı yöntemleri ile dolandırıldılar. Akabinde borsada hızlı düşüş yükselişler ile birçok kişi olumsuz anlamda etkilendi.

Şubat ayına gelindiği zaman ise siber savaşların bireyler ya da şirketler arasında değil aslında ülkeler arası bir savaş olduğu olgusu güç kazandı. Ulaştırma, devlet kurumları, küçük ve büyük çaptaki işletmelere “petya fidye yazılımı” aracılığı ile saldırılar gerçekleştirildi. Trump yönetimi o dönemde bu saldırıları Rusya’nın yaptığını iddia etti. Ve iki ülke arasında ciddi gerilimli anlar yaşandı. Bu da gösteriyor ki artık ülkeler birbirlerine eski usuller ile değil gelişen teknolojiyi kullanarak zarar verebilmektedir. Bu da siber güvenliğin ne derece önemli olduğunu bizlere göstermektedir.

Mayıs ayında önemli sosyal medya araçlarından olan Twitter büyük bir güvenlik sorunu yaşadı. Twitter teknoloji sorumlusu platformun kullanıcı parolalarını ve özel tüm bilgilerini düz metin olarak sakladığı açıklamasında bulundu. Bu açıklamayla Twitter kullanıcıları ciddi tehdit altında olduklarını hissettiler. Tabi bu süreçte Twitter tarafından güvenlik konusunda açıklamalar gelse de birçok kişi bu açıklamalardan pek de tatmin olmamıştı.

2018 yılı Haziran ayında veri ihlali olayları zirve seviyeye ulaştı. Basında sürekli veri ihlallerinin yaşandığına dair haberler yapıldı. İnsanlar ciddi bir telaşa kapıldı. Çünkü bireysel anlamda tüm kişisel, özel verilerimiz dijital ortamda barınmaktadır. Bunun akabinde ABD’li bir şirketin kullanıcı verileri çalındı. 300 milyonun üzerinde kullanıcı verisinin olduğu tespit edilen şirket bu olaydan sonra ciddi anlamda maddi manevi zarara uğradı. Tabi o dönemde yalnızca bir şirketten veri çalınmadı. Farklı platform ve şirketlerin güvenlik açıkları kullanılarak milyarlarca veri bilgisayar korsanlarının eline geçmiş oldu. Bu veriler arasında kişisel kimlik numaraları, resimler, videolar, banka bilgileri ve daha fazlası vardı.

Siber saldırının sektörünün olmadığını ise şimdi vereceğim örnekte daha iyi anlayacaksınız. Sağlık sektörüne yapılan siber saldırılarda yüzbinlerce hastanın veri bilgileri çalındı. Milyonlarca dolar zarar eden kurumların yanı sıra hastalarda çok olumsuz anlamda etkilendi.

Dediğim gibi siber saldırılarda herkes ya da her sektör hedef olabilir. Yakın zamanda bir havayolu şirketine yapılan bir siber saldırıda 500.000’e yakın kişinin bilgileri çalınmıştı. Kişilerin banka bilgileri, telefon numaraları, ev adresleri ve daha çok bilgi bilgisayar korsanlarınca ele geçirildi. Kişiler bu konuda ciddi telaşa kapılırken havayolu şirketi de maddi anlamda büyük kayıplar verdi.

Görüldüğü üzere siber saldırılar her türlü şirkete, kuruma ya da kişiye yapılabilmektedir. Ele geçen bilgiler ile maddi zararlar olabileceği gibi kişisel bilgiler kullanılarak yasadışı işlemlere karıştırılabilir. Bu nedenle hem kişisel anlamda hem çalıştığımız şirket bazında hem de ülke olarak en çok önem vermemiz gereken konulardan bir tanesidir siber güvenlik.

Bu konuda sormak, danışmak ya da yardım almak istediğiniz bir konu olursa www.bbsteknoloji.com adresinden bizlere ulaşarak iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımla


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz