Orta Menzilli ve Düşük Menzilli Akıllı Telefonlara Yeni Özellikler

5 min


0
1 Paylaşım

Özel yapay zeka prosedürcüleriyle donatılmış akıllı telefonların sayısı 2022’de 190 milyondan 1.25 milyar’a çıkacak. Counterpoint Research’ün raporuna göre bu yıl içerisinde satış noktalarına sevk edilen akıllı telefon modellerinin dörtte üçü özel yapay zeka prosedür birimlerine sahip olacak.

Halen satılan akıllı telefonların çoğunda akıllı görüntüleme, yüz tanıma ya da sesle çalışan şahsi asistan gibi en az bir yapay zeka özelliği bulunuyor. Bununla beraber, bu fonksiyonlerin çoğu bulut ya da CPU ve GPU gibi çeşitli yongalara dağıtılan prosedürlerden güç alıyor.

Yapay zeka, tüketici teknolojilerine giderek daha çok entegre hale geldikçe üreticiler ve geliştiriciler, cihazda yerleşik yeteneklerin yeni bir uygulama türüne imkân sağlayacağına ve cihazlarda güç tüketiminin azaltacağına inanıyor. 5G şebekelerinin kullanıma açılması ve gecikme süresinin azalması nedeniyle cep telefonları kullanıcılarına giderek daha çok bilgi prosedür fonksiyonu sağlayacak.

Counterpoint Research’ün Araştırma Direktörü Gareth Owen, “Sanal asistanları cihaz tabanlı prosedürlerden faydalanacak olan ilk programlardan biri olarak görüyoruz” dedi. “Bugün akıllı telefonlarda ses işleme çoğu zaman bulut tabanlı sistemler üzerinde değerlendiriyor. Ancak, ses yardımcıları komutları daha süratli işleyebilecek ve cihaz içi prosedürlerle daha süratli cevap verebilecek. Bu sistem bunun yanı sıra kullanıcıların sanal asistanlar ile ilgili duyduğu gizlilik endişelerini de azaltacaktır.”

Apple ve Huawei, 2017’de System-on-a-Chip (SoC) platformlarına arq AI prosedürcileri ile cihazlarına ilk ekleyenler arasında yer alıyor yalnız diğer bütün satıcılar lider firmanın rakamlarını yakından takip ediyor. Qualcomm’un Snapdragon ürün yelpazesine yapa zeka özelliklerini dahil edilmesi üst düzey segmentte büyümeyi teşvik ederken, MediaTek’in çabaları yapay zekanın daha düşük fiyat noktalarında nasıl bir geleceğe sahip olacağını gösterecek.

Counterpoint Research Araştırma Direktörü Peter Richardson, “Qualcomm, ilk kez en son seri işlemcileri ile beraber donanım bazlı yapay zeka programları üretti ve yakın zamanda buna olan talep artacak.” cümleleri ile yapay zekanın yayılması ile ilgili pozitif bir tablo çizdi.

Richardson ise sözlerini şöyle sonlandırdı: “Qualcomm, makine öğrenmesi yeteneklerini daha düşük maliyetli çipleri üzerinde  ve ilaveten diğer üreticilerin orta seviye telefonları üzerinde  artırmaya arzuluyken bu eğilim hızla orta menzilli ve hatta düşük menzilli akıllı telefonlara uzanabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz