Pandemi Öncesi ve Sonrası Dijital Dönüşüm

6 min


1
1 Beğeni

Pandemi Öncesi ve Sonrası Dijital Dönüşüm

  1. yy “bilgi çağı” bir diğer adıyla “dijital çağ” olarak adlandırılmaktadır. Neden böyle dendiği aşikardır. Gelişen teknoloji artık her alana her sektöre girmiş, yeni teknolojileri de beraberinde getirmiş durumdadır. Tabi ki teknolojinin gelişmesi pandemi süreci ile başlamadı fakat pandemi süreci dijital dönüşümü korkunç bir şekilde hızlandırdı. Sanıyorum ki bilim kurgu filmlerinde yok artık dediğimiz yaşamlar çok uzakta değil. Zaten birçoğu da gerçekleşmiş durumdadır.

Bu çılgın teknolojiye, çılgın bir adamın projesinden bahsederek örneklendirmek isterim. Güney Afrikalı iş adamı, SpaceX kurucusu Elon Musk. Az çok hepimiz bu ismi duymuşuzdur. Elon Musk başka bir uçuk projesini kamuoyuna sundu. Bu proje “Neuralink”. Bu projeye göre insan beynini bilgisayar arayüzlerine bağlayacak teknolojiler üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Projenin maymunlar üzerinde denendiğini ve bilgisayarların beyin gücüyle kontrol edebildiklerini söyledi. Yani ilk deney başarılı olmuş durumdadır. Şimdi ise insanlar üzerinde deneylerin yapılabilmesi için gerekli izin başvuruları sürecinde olduklarını duyurmuştur.

Görüldüğü üzere teknoloji her geçen gün hızla gelişmektedir. Hatta bazen ürkütücü durumda da olabilir. Peki teknoloji zaten hızlı bir şekilde gelişirken, pandemi süreci dijital dönüşümü hangi açıdan hızlandırdı? Bunu da bir örnekle sizlere açıklamak isterim. Yakın zamanda Twitter ceo’su bir açıklama yaptı. Pandemi süreci tamamen bitmiş olsa dahi tüm çalışanlar istedikleri takdirde evlerinden çalışmaya devam edebileceklerdir. Maaşları, kişisel hakları ve benzeri tüm hakları aynen devam edecek. Ve bu çalışanlar istedikleri yerden çalışabilecekler. Kulağa çok hoş geliyor değil mi? İşte pandemi süreci Twitter ceo’sunun bu kararı almasındaki en önemli faktörlerden bir tanesidir.

Kim ne iş yaparsa yapsın bir şekilde bu süreçte işlerine devam etmek zorunda idi. Ve bu işlerin devamı gelişen teknoloji sayesinde sağlandı. Toplantılar, online toplantılara dönüştürülerek yapılmaya devam edildi. Ödemeler mobil bankacılıklar aracılığıyla yapıldı. Gerekli reklamlar ve duyurular sosyal medyalar aracılığı ile kaldığı yerden devam etti. İletişimler daha çok görüntülü konuşmalara bağlandı. Yani birçok insan evlerinden çıkmadan, ofislerinde toplantı yapmadan işlerine devam edebildi. İşte pandemi süreci dijital dönüşümü aylar içerisinde bu denli hızlı bir şekilde dönüştürdü.

Hatta bu süreçte sosyal medyalar, çeşitli iş platformları aracılığı ile yeni iş ortaklıkları yapıldı. Bu tarz durumlarda ihtiyaç duyulabilecek yeni teknolojiler geliştirildi. Yani demem o ki teknoloji her geçen gün hızla gelişiyordu. Lakin bu süreç yeni teknolojik ihtiyaçları doğurdu ve bu ihtiyaçlara cevaben yeni ürünler geliştirildi.

BBS Bilişim Teknolojileri olarak bizlerde bu süreçte boş durmadık. Ve açık olduğunu düşündüğümüz bir alanda yeni bir yazılım geliştirdik. Ürünümüzün test çalışmaları yakın zamanda tamamlanacaktır. Bu ürünümüzü de sizlere tanıtmaktan gurur ve onur duyacağım. Yalnızca çok az sabır.

 

Sağlıcakla kalın…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
1
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz