Seyahat Sırasında Uygulanması Gereken Siber Güvenlik Önlemleri

8 min


0

Yurtiçi ya da yurtdışı olsun; seyahat planları yaparken siber güvenliği de göz önünde bulundurmak önemlidir. Günümüzün dijital dünyasında seyahat ederken siber güvenlik önlemlerini uygulamamak pahalıya mâl olabilir.

Seyahat sırasında VPN programları kullanılabilir. Seyahat sırasında güvensiz olan veya herkes tarafından ortak alanlarda kullanılan Wi-Fi ağlarına bağlanmaktan kaçınılmalıdır. Bu Wi-Fi ağlarına bağlanmak gerekiyorsa VPN programlarından yararlanılabilir. Sadece ortak Wi-Fi ağlarına bağlanırken kullanmaktan ziyade VPN programları bütün seyahat sırasında kullanılabilir. Seyahat sırasında VPN otel, kafe, havaalanı ve benzeri gibi yerlerde Wi-Fi ağına bağlanmak için kullanılabilir.

VPN programı ile seyahat edilen ülkede uygulanan erişim engelleri aşılabilir, internet bağlantısı kriptografi algoritmaları ile güvence altına alınabilir veya başka bir ülkedeyken normalde yaşanılan ülkedeki evin Wi-Fi ağına bağlanılabilir. Burada dikkatli olunması gereken nokta ücretsiz VPN programlarından kaçınmaktır. Ücretsiz VPN programları internet aktivitesini kaydediyor veya sağlaması gerektiği güvenlik ve gizliliği sağlamıyor olabilir. Bu sebepten ötürü, VPN programı seçerken ücretsiz olan programlardan kaçınılmalıdır ya da bu programlar erişime engelli bir web siteye erişmek gibi basit sebepler için kısa süreli olarak kullanılmalıdır. Bunun haricinde güvenli ve gizli bir internet deneyimine sahip olmak için VPN programlarından yararlanılmalıdır.

Seyahat sırasında otel, kafe veya havaalanı gibi ortak alanlardaki bilgisayarları kullanmaktan kaçınılmalıdır. Bu tip herkes tarafından kullanılan bilgisayarlarda özellikle kredi kartı gibi hassas bilgiler içeren finansal işlemler gerçekleştirmekten kaçınılmalıdır. Bu tip bilgisayarlarda keylogger adı verilen tuş kaydediciler ya da screenlogger adı verilen ekran kaydediciler olabilir. Bu da kişisel veri ve bilgilerin çalınmasına ve bunun sonucunda da maddi ve/veya manevi zarara sebep olabilir.

Seyahate çıkmadan önce bütün cihazların ekran kilidine sahip olduğundan emin olunmalıdır. Bunun yanı sıra, kullanılan çevrimiçi hesapların güçlü parolalara sahip olduğundan da emin olunmalıdır. Kimse hassas veri ve bilgilerinin çalınmasını istemez fakat nedense herkes bütün çevrimiçi hesapları için tek bir parola kullanır. Her çevrimiçi hesap için farklı bir parola kullanılmalıdır. Kullanılan her USB cihaz bir parola ile korunmalıdır. Güçlü parola oluşturmak için illaki sembol ve rakamlardan oluşan bir parola oluşturmaya gerek yoktur. Güçlü bir parola oluşturmak için karakter sayısını uzun tutmak ve tahmin etmesi kolay kelimeleri kullanmaktan kaçınmak önemlidir. Bunun yanında rastgele kelimelerden oluşan uzun bir parolayı tahmin etmek hem bir siber saldırgan hem de siber saldırganın parolayı çözmek için kullanacağı programlar için zorlu olacaktır

Seyahate getirilen elektronik cihazların yazılımlarının ve içerdiği uygulamaların güncel olduğundan emin olunmalıdır. Bilgisayarda mümkünse lisanslı bir antivirüs ve casus-savar programı kullanılmalı ve bu programların güncel olduğundan emin olunmalıdır.

Seyahate çıkmadan önce mümkün olan her hesapta iki faktörlü kimlik doğrulama aktifleştirilmelidir. İki faktörlü kimlik doğrulama seyahat sırasında uygulaması kolay olan fakat en gelişmiş siber güvenlik önlemlerinden biri olarak düşünülebilir. İki faktörlü kimlik doğrulama cep telefonuna kısa mesaj ile gelen bir kod, biyometrik bilgi ya da parola görevi görecek olan bir USB cihazı ile uygulanabilir.

Seyahate çıkarken mümkünse seyahat boyunca yeterli olacak nakit para ile çıkılmalı ve yurtdışında kredi kartı kullanmaktan kaçınılmalı. Kredi kartı kullanılan her yerin aslında bir risk olduğu unutulmamalıdır. Kredi kartı kullanmaktan kaçınılamıyorsa kredi kartları titanyum bir kılıfın içinde tutulmalı.

Seyahate çıkmadan alınabilecek ve seyahat sırasında uygulanabilecek birkaç siber güvenlik önlemi birçok siber saldırı vektöründen korunmanıza yardımcı olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
2
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
4
omg
win win
2
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz