Siber Atak’dan Sonra British Airways Rekor Ceza

3 min


0

İngiltere merkezli havayolu British Airways (BA), geçen yılın eylül ayında bir siber saldırı yaşadıktan sonra 183 milyon £ (229 milyon $) rekor para cezasıyla karşı karşıya. İngiltere Bilgi Komiseri Ofisi (ICO), bugüne kadar vermiş olduğu en büyük ceza olduğunu ve AB Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) ‘nin uygulanmasının ardından kamuya ilk açılan ilk kişi olduğunu söyledi.

BBC’ye göre , BA’nın sahibi IAG para cezası “şaşırmış ve hayal kırıklığına uğramıştır”.

Mayıs 2018’de yürürlüğe girdiğinden bu yana, GSYİH firmaların 72 saat içinde bir ihlali bildirmesi gerektiğini öngörüyor. BA geçen yıl eylül ayında bir siber saldırıya maruz kaldığında , havayolu müşterilerini banka kartı numaraları, son kullanma tarihleri ​​ve cvv kodları dahil olmak üzere yaklaşık 380.000 rezervasyon işleminin detayının çalındığını bir gün içinde bildirdi.

Bu ayrıntıların, BA’nın ödeme sayfasını göndermeden önce gözden geçirerek finansal bilgileri çalmak için tasarlanan kötü amaçlı komut dosyasıyla alındığını anlamak uzun sürmedi. Magecart Ticketmaster’ı vuran aynı grup tarafından gerçekleştirildiği düşünülen bu saldırı, rakiplerin sayfada girdikleri bilgileri insanların görmesine izin verecek.

Önceden, ICO tarafından verilen en büyük para cezası 500.000 £ idi. Ancak GSYİH uyarınca, şirketler cirosunun% 4’üne kadar para cezasına çarptırılabilir. BA’nın durumunda, en yüksek para cezası 500 milyon Sterlin olacaktır. Ve bu , sınıf davalarına ek olarak , hoşnutsuz müşteriler arasında sıradan hale gelme davalarıdır .


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Batuhan SARI
Batuhan Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz