Siber Güvenlik ve Güvenklik Çeşitleri

6 min


0
1 Paylaşım

SİBER GÜVENLİK NEDİR

Siber güvenlik, sistemleri, ağları ve programları dijital saldırılara karşı koruma uygulamasıdır. Bu siber saldırılar genellikle hassas bilgilere erişmeyi, değiştirmeyi veya imha etmeyi amaçlar; kullanıcılardan para çekmek; veya normal iş süreçlerini kesintiye uğratmak.Etkili siber güvenlik önlemlerinin uygulanması günümüzde özellikle zordur, çünkü insanlardan daha fazla cihaz var ve saldırganlar daha yenilikçi hale geliyor.

Güveliğin Kaç Çeşidi Var Ve Bunlar Neler:

Ağ Güvenliği: hedeflenen saldırganlar veya fırsatçı kötü amaçlı yazılım olup olmadığına göre, bir bilgisayar ağını davetsiz misafirlerden koruma uygulamasıdır.

Uygulama güvenliği : yazılımı ve cihazları tehditlerden uzak tutmaya odaklanır. Tehdit edilmiş bir uygulama, korumak için tasarlanan verilere erişim sağlayabilir. Bir program veya cihazın konuşlandırılmasından çok önce, tasarım aşamasında başarılı güvenlik başlar.

Bilgi Güvenliği: Hem depolama hem de taşıma sırasında verilerin bütünlüğünü ve gizliliğini korur.

Operasyonel Güvenlik: veri varlıklarının işlenmesi ve korunması için süreçleri ve kararları içerir. Kullanıcıların bir ağa erişirken sahip oldukları izinlerve verilerin nasıl ve nerede depolanacağını veya paylaşılabileceğini belirleyen prosedürler bu çatı altındadır.

Felaket Kurtarma Ve İş Senaryosu:Bir örgütün siber güvenlik olayına veya işlem veya veri kaybına neden olan herhangi bir olaya nasıl tepki vereceğini tanımlayın. Olağanüstü durum kurtarma politikaları, organizasyonun etkinlikten önceki çalışma kapasitesine geri dönmek için operasyonlarını ve bilgilerini nasıl geri yüklediğini belirler. İş senaryosu, belirli kaynaklar olmadan faaliyet göstermeye çalışırken örgütün geri çekildiği plandır.

Son kullanıcı eğitimi: En öngörülemeyen siber güvenlik faktörünü ele alıyor: insanlar. İstenmeyen güvenlik uygulamalarını takip edemeyen herkes yanlışlıkla virüsleri güvenli bir sisteme sokabilir. Kullanıcılara şüpheli e-posta eklerini silmelerini, tanımlanamayan USB sürücülerinin takılmamasını ve diğer önemli derslerin herhangi bir kuruluşun güvenliği için hayati öneme sahiptir.

Cloud(Bulut) Güvenliği: Bulut bilgi işlem güvenliği olarak da bilinen bulut güvenliği, bulut tabanlı sistemleri, verileri ve altyapıyı korumak için birlikte çalışan bir dizi politika, kontrol, prosedür ve teknolojiden oluşur. Bu güvenlik önlemleri, verileri korumak, sürüm uyumluluğunu desteklemek ve müşterilerin gizliliğini korumak ve bireysel kullanıcılar ve cihazlar için kimlik doğrulama kuralları belirlemek üzere yapılandırılmıştır. Kimlik doğrulaması erişiminden filtreleme trafiğine, bulut güvenliği, işletmenin kesin ihtiyaçlarına göre yapılandırılabilir. Bu kurallar tek bir yerde yapılandırılıp yönetilebildiği için, genel yönetim giderleri azalır ve BT ekipleri işin diğer alanlarına odaklanma konusunda yetkilendirilir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz