Siber Saldırganların Mekanı: FACEBOOK

4 min


0

Siber faillerin ele geçirdikleri şahsi bilgileri satmak için gizli serverları ya da karanlık internet adreslerini kullanıyor olduklarını duymaya alışkınız, yalnız geçtiğimiz gün Cisco Talos tarafından yayınlanan bir rapora göre siber saldırganlar iletişimlerini son derece açıktan yürütüyor. Öyle ki, bazı siber saldırganlar çaldıkları kredi kartı bilgisi alışverişlerini ve anlaşmalarını Facebook grupları vasıtasıyla yapıyor.

Zuckerberg’i geçmişi kayıp!
İstihbarat şirketi, çalınan kredi kartı bilgilerini ve siber suç araçlarını satın alan ve satan 74 Facebook grubunu keşfetti. Talos’a göre grupların toplamda 385.000 üyesi vardı. Talos, gruplara “spam”, “tarama” ya da “CVV” araması yaparak basitçe ulaşılabildiğini belirtiyor. Bu gruplardan birine ya da daha fazlasına katıldığınız takdirde Facebook algoritmalarının benzer grupları tavsiye ediyor olması ise söz konusu grupların bulunmasını daha da basit kılıyor.

İLGİLİ HABER Facebook’ta yeni veri sızıntısı!
Facebook, çoğunluğu 2018 yılında meydana çıkartılan ve Talos tarafından sunulan grupları gözden geçirdiğini ve politikalarını ihlal edenleri platformdan çıkardığını belirtti.

Bir Facebook sözcüsü ise konu ile ilgili gönderdiği bir e-postada “Bu gruplar spam ve finansal sahtekarlığa karşı politikalarımızı ihlal ettikleri için platformumuzdan kaldırılmıştır.” şeklinde konuştu. “Daha dikkatli olmak zorunda olduğumuzu biliyoruz ve bu tür faaliyetlerle mücadele etmek için yoğun yatırım yapıyoruz.”

Popüler sosyal medya ağı, söz konusu grupları yöneten hesapların grup oluşturma ayrıcalıklarının iptal edildiğini ve böylelikle bu hesapların benzer gruplar açamayacaklarını belirtti. Sosyal medya devi konu ile ilgili  tahkîkatına devam ediyor ve içerik politikalarını ihlal edilen grupları, sayfaları ve hesapları platformundan kaldırıyor.

Ancak Facebook kötü amaçlı grupların çoğunu kapatırken platformda yeni gruplar açılmaya devam ediyor. Kullanıcılar, çoğu siber saldırı odaklı grubun Cuma gününden itibaren beridir aktif olmaya devam ettiklerini belirtiyor. Bu bilgiler ışığında Facebook’un söz konusu gruplar ile olan mücadelesinin daha yeni başlıyor olduğu söylenilebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz