Siber Saldırılar Adres Sormaz

6 min


0

Artık eski düzen kalmadı. Teknolojinin gelişmesi her konuda değişikliğe zorladı dünyamızı. Artık hırsızlık olayları fiziki boyuttan çıkıp, dijital dünyaya kaydı. Savaşlar teknoloji merkezli konuma geldi. Bu ve benzeri örnekleri bir araya getirerek siber dünyayı daha iyi anlayabilir ve önem verebiliriz. Bu yazımda sizlere büyük çapta yapılmış siber saldırılardan örnekler vereceğim.

Phonemon Institude tarafından yapılan bir araştırmaya göre şirketlerin (araştırma kapsamında) %59’u ciddi siber saldırılara maruz kalmışlardır. Ve yıl sonu maliyet raporlarını hazırlarken ortalama 500.000 dolar gibi bütçeleri gider olarak göstermişlerdir. Bunun sebebi siber saldırı sonucu uğradıkları zarardır.

Örneklerimizden birincisi “Citigroup” olarak bilinen finans devidir. 2011 yılında uğradıkları siber saldırı sonucu yaklaşık 200 bin müşterinin adı, iletişim bilgisi, kart bilgileri, adres bilgileri ele geçirilmiş. Ele geçen bilgilerden yaklaşık 3 milyon dolar para elde etmeyi başarmışladır. Olaya Citigroup tarafından bakıldığında 3 milyon dolar onlar için ciddi bir para olmayabilir. Lakin uğradıkları prestij kaybı, güven kaybı daha sonraları onlarca milyon dolar kaybetmelerine sebep olacaktır. Ki bu anlattığım olay 2011 tarihinde gerçekleşmiştir. Teknolojinin her geçen gün daha da hızla geliştiğini düşünürsek, şu anda alınması gereken önlemler üst seviyede olmalıdır.

Heartland Payment Systems güvenilen bir ödeme işletim sistemidir. Ciddi sayıda bir müşteri portföyüne ve para trafiğine sahiptir. Bu denli ciddi bir iş yapan firmanın siber zafiyetlerinin olması şaşırtıcı. Çünkü uğradıkları siber saldırı sonucu toplam 140 milyon dolar zarar etmişlerdir.

Gıda maddeleri perakendecisi Hannaford Bros ise 4 aylık süren bir siber saldırıya maruz kaldı. Bu saldırı sonucu ise toplam 252 milyon dolar maddi zarara uğradı. Sebebi ise 4.2 milyon müşterinin kredi kartı bilgileri çalınmıştı. Bu sonun başlangıcı olabilecek türden bir olaydır. Peki gıda sektöründen neden örnek verdim? Görüldüğü üzere siber güvenliğin yalnızca teknoloji alanına has olmadığını her sektörden firma ve kuruluşun siber saldırıya maruz kalarak ciddi bedeller ödeyebileceğini göstermek için.

Şimdiki örnek ise sizin de çok iyi bildiği bir marka. Sony. Sony’e yapılan siber saldırılar sonucu yaklaşık 100 milyon kişinin kişisel bilgileri çalınmıştır. Bu bilgiler arasında banka bilgileri de mevcuttur. Bu saldırının maliyeti ise yaklaşık 1.5 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Görüldüğü üzere siber saldırılar adres sormuyor. Bu nedenle güvenliği en üst seviyede tutmak, tedbirli olmak gerekmektedir.

Bu konuda BBS Teknolojinin geliştirmiş olduğu “ATAGÜÇ” tam da bu konuya çözüm üretmektedir. Çıkış mottosu sektör fark etmeksizin siber saldırıların önünü kesmek. Unutmayın, ne zaman saldırıya uğrayacağınızı bilemezsiniz. Bu nedenle her daim hazır bulunmanız gerekmektedir.

Sağlıcakla Kalın…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz