SpaceX 3. Kez Dragon’u Uzaya Fırlattı

3 min


0
1 Paylaşım

SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na yeni bir kargo taşıdı. Bu kargoyu taşıyan kapsül, uzaya 3. kez çıkmış oldu.

Elon Musk’ın uzay alanında hizmet veren şirketi SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) bir başarılı görev daha gerçekleştirdi. ISS’e çeşitli deney malzemeleri, donanım ve diğer ihtiyaçları taşıyan SpaceX, kargo mekiğini başarılı bir şekilde fırlattı.

Falcon 9 Block 5 roketi ile Dragon kargo mekiğini fırlatan şirket, bu görevle birlikte ISS’e 18. kargo mekiğini göndermiş oldu. Mekikle gönderilen kargoda, “Uluslararası Demirleme Adaptörü-3” isimli bir cihaz da gönderildi. Bu cihaz, uzay mekiklerinin istasyona demirlemesini sağlıyor.

Türkiye saati ile 1.24’te Florida Cape Caneveral’dan fırlatılan roketin içinde, astronotlara ulaştırılmak üzere slime ve futbol topu da var. Tekrar kullanılabilen roketleriyle uzay taşımacılığını son derece uygun fiyatlı hale getiren şirket, bu görevle bir ilke daha imza attı. SpaceX, tarihte ilk defa daha önce iki kez kullandığı Drogon kapsülünü, üçüncü kez uzaya fırlattı. 2 bin 350 kg’lık yük taşıyan kapsül, bir görevin daha üstesinden sorunsuz bir şekilde gelmeyi başardı.

SpaceX, artık iyice sorunsuz hale getirdiği Falcon 9 göreviyle çalışmalarına devam ederken, Falcon Heavy ile daha çok ağırlık gerektiren görevlere çıkıyor. Bunun dışında Starship roketiyle gezegenler arası yolculukları da mümkün kılmak isteyen şirket, şimdilik bu rokette sıkıntılar yaşasa da gelecekte Falcon 9’ların yerini büyük ölçüde bu roketlere teslim etmesi bekleniyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz