Süpernova Sonrası Yeni Zombi Yıldızlar

2 min


0
1 Paylaşım

Bilim insanları, Gaia uzay teleskobu sayesinde 3 adet yeni yıldız keşfetti. Bu yıldızlar çekirdekleri patlamasına ve yanmasına rağmen hala varlığını korumaktadır. Yeni keşfedilen bu yıldızlara bilim insanları “zombi yıldızlar” adını verdiler.

Yıldızlarda yapı olarak değişmektedir. Bazı yıldızlar yaşam enerjilerinin sonuna geldiğinde tamamen yok olup, biterken bazıları ise süpernova olayı olarak bilinen şiddetli yıldız patlamalarının ardından hayatta kalarak varlıklarına devam edebilirler.

Avrupa uzay ajansının Gaia uzay teleskobu verilerinden faydalanan ekip, yeni keşfedilen zombi yıldızları olarak adlandırdıkları gök cisimlerinin çekirdeklerinin patladıktan sonra yaşamaya devam ettiğini buna ek olarak daha az oksijen ve yoğunluk bulunduğunu açıkladılar.

Yeni keşfedilen zombi yıldızların hareketleri incelendiğinde ikisinin Samanyolu galaksisi içerisinde bulunduğu ve çok yüksek hızlarda belirli bir rotada hareket ederken, üçüncü yıldız diğer yıldızların tersi yönde hareket etmektedir. Ayrıca hız olarak da diğer iki yıldızdan daha yavaştır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz