Sürücüsüz Araçlarda Yeni Bir Girişim

3 min


0

Geçen hafta, Blind Ulusal Federasyonu, Las Vegas’taki yıllık konferansını düzenledi ve etkinlik sırasında, binicilik servisi Lyft, kendi kendini süren otomobillerde kör veya az gören yaklaşık 50 kişiye kısa yolculuklar yaptırdı.

Özerk araçlar, aracın etrafındaki gerçek dünyayı görmesini sağlamak için tasarlanmış sistemleri algılamaya sahiptir. Bu şekilde, bir yaya önüne çıkarsa, frene basmak gibi kritik sürüş manevraları yapabilir. Sınırlı vizyonu olmayan veya hiç görmediği bir kişiyi taşıyan kendi kendini süren bir otomobil, tartışmasız bir teknolojinin ümit verici kullanımlarına, bir insanın olmadığı zaman çarkı çeken bir makine ve teknoloji ile erişilebilirliğin akıllı kesişimine harika bir örnektir.

Lyft’in danışmanı ve kör bir erişilebilirlik uzmanı olan Marco Salsiccia , “ Göremeyen biri olduğunuzda ve arabaya bindiğinizde aracın ne gördüğünü gerçekten görüyorsunuz” diyor. “Tüm sensörlerin nerede olduğunu görebiliyorsun görsel olarak tüm bilgileri algılıyorsun. Ancak, kör olan bir kişi o ekranı göremez, elbette aracın dışındaki sensörlerin görsel bir turunu da yapamaz” açıklamalarında bulundu.

Salsiccia, “Kendi kendine süren otomobilin nihai fikri, kör ve az gören bizler için, saf hareketlilik ve bağımsızlık göstermesidir” diyor. “Vizyonlarını kaybetmeden önce süren birçok kör insan var bu deneyimin sadece kendileri için bir şeyler yapabilmesini isteyen birçok insan var.” Diye sözlerine devam etti.

Nitekim çağın girişimlerden biri olduğu kesin. Görme engelli insanların hayatlarına dokunmak daha doğrusu onları hayata daha çok bağlamak adına güzel bir girişim.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz