Tam Otonom, Sürücüsüz VW Golf’ler Yollara Çıkıyor

Volkswagen'in bir insan Şöföre ihtiyaç duymayan Golf'leri, Almanya sokaklarında boy göstermeye hazırlanıyor!3 min


0
1 Paylaşım

VW’in 2025 yılında otonom sürüşü kolay bir gerçeklik haline dönüştürme planlarını hayata geçirmesi için bolca uğraşması gerekiyor ve görünene göre firma bu çabalarını hızlandırmış durumda. Otomobil üreticisinin otonom e-Golf versiyonları Hamburg’da gerçek Dünya şartlarında denemeye hazırlanıyor ve bu, sürücüsüz araçların büyük bir Alman kentindeki ilk testleri olacak.

Bu araçlar Seviye 4 (çoğu durumda tamamıyla otonom) olarak tanımlıyorlar ve bir “dijital test alanının” aşağı yukarı 3 kilometrelik bir bölgesinde, geri kalan herkes gibi trafik şartlarıyla mücadele ederek seyahat ediyorlar.

Araçlar, aralarında 14 kamera, 11 lazer tarayıcı ve 7 radarın da bulunduğu sensörlerle tamamıyla donatılacak ve “5 laptop’a” rakip olabilecek prosedür gücüne sahip olacak. Her ne kadar bunun anlamı teknolojinin henüz erken zamanlarında oldukları olsa da, yayalar ve o kadar dikkatli olmayan arabalar tarafından sürprize uğramalarını (ve kaza yapmalarını) önlemek için tüm bunlara ihtiyaç duyulacak.

Bu testin büyük sonuçlara sahip olması bekleniyor. VW, bu testlerden öğrendiklerini “müşteri merkezli hizmetlerde” kullanmayı planlıyor ve bunun anlamı da gelecekte bireysel olarak alabileceğiniz arabalardan araç paylaşım (ya da taksi) hizmetlerine kadar her alanda kullanılabilecek olması. Tabii ki bunun uzun bir zaman alacağını da belirtmekte yarar var. VW, yola ciddi bir biçimde çıkmadan önce tam otonomluğu (Seviye 5) desteklemeyi hedefleyecektir ve bunun için de en azından birkaç kentin desteğine ihtiyaç duyacak…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz