Tekerlekli Sandalyeleri Düşünce Gücüyle Haraket Ettirmek Mümkün Oluyor

3 min


0
1 Paylaşım

Beyin-makine arayüzleri için birçok şirket tarafından çalışmalar hızla devam ediyor  . Yeni yazılan bir makale ile araştırma görevlilerin, fiziksel engelli insanlara beyin-makine arayüzü kullanan bir tekerlekli sandalye geliştirmekte olduğu söylendi.

Şu an mevcut olan sistemleri, EEG adı verilen büyük bir sistemin kullanılmasını gerektiriyor. EEG sinyalleri, kafanın tamamını kaplayan kask kullanılarak ölçülüyor. Yeni yapılan uygulamada araştırmacılar, bu teknolojiyi daha da küçültmek ve gündelik olarak kullanılabilecek hale getirmek istiyorlar.

Georgia Teknoloji Üniversitesi, Wichita Eyalet Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, enseye takıldığında göze çarpmayan bir EEG sistemi geliştirmek üzere çalışmalarına tam gazla devam etti. kafa arkasına takılan esnek ve kablosuz sensörler, elektrotlarla birlikte cilde tutturuluyor. Bu sistem tarafından elde edilen veriler okunuyor ve 15M uzaklığa kadar çalışan bluetooth aracılığıyla bir cihaza gönderiliyor.

Araştırmacılar, “Bu çalışma, çok çeşitli cihazlar, akıllı ev sistemleri ve nöro-oyun arayüzleri için ergonomik, mobil bir EEG sistemi tasarlamak için yeni yöntemleri öne çıkarıyor. Bu çalışmada ortaya çıkarılan önemli yenilik, cilt uyumlu minyatür bir sistem içinde tam entegre bir yüksek verimli EEG izleme sistemleri ve devreleri geliştirmesi” diye söyledi..

Araştırmacılar, yeni sistemin çalışıp çalışmadığı kontrol etmek için 6 fiziksel engelli insanla beraber bir çalışma yaptılar. Çalışmanın ikinci adımında ise elektrotların iyileştirilmesi ve motor bozukluğu olan kişiler için işe yarayıp yaramadığını gözlemlemek için testler yapıldı. Ortaya çıkarılan yeni sistem ile fiziksel engelli insanlar, bilgisayara mobil bir şekilde etkileşime girebilecekler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz