Teknolojiye Bakış Açısı

5 min


0

Dünya tarihi günümüze kadar birçok savaşa sahne olmuştur. Teknolojinin gelişimi, savaşlarda kullanılan silah ve teçhizatların zamanla değişmesine sebep olmuştur. İlk dönemler kesici aletler ile yapılan savaşlar zamanla yerini silahlı ve ateşli silahlara bırakmıştır. Günümüzde ise teknolojinin hat safhaya ulaşması hasebiyle artık teknoloji savaşları, siber savaşlar popüler olmuştur.

Dünya devi şirketler, ülkelere karşı teknoloji savaşını başlatabilecek konuma gelmişlerdir. Bakın burada iki devlet arasındaki savaştan söz etmiyorum. Bir teknoloji şirketinin bir devlete teknoloji savaşı açması, yaptırımda bulunmasından bahsediyorum ki bu da teknolojinin günümüzde ne kadar etkili olduğunu gözler önüne sermektedir.

Burada önemli olan noktalardan bir tanesi de ülkemiz de teknolojinin nasıl anlaşıldığıdır sorunsalıdır. Ülkemizde teknoloji genel olarak Twitter, İnstagram, facebook kullanmaktan ibaretmiş gibi görülmektedir. Orada paylaşılan hikayeler, resimler ile sanki teknoloji çağına ayak uydurmuş izlenimi verilmeye çalışılmaktadır. Ama çok yazık… Kimse yeni bir teknoloji üretmenin, kreatif düşünce üretmenin peşinde değil. Bu da zaten en ufak bir siyasi sürtüşme de teknoloji devleri aracılığı ile yaptırıma maruz kalacağımızı gözler önüne sermektedir.

Tabi burada büyük teknoloji devlerinin hangi ülkelerin kontrolü altında bulunduğu da önemli bir husustur. Zaten bunu anlamak için siyasi bir deha olmaya gerek yok. Güncel politika ve siyaseti takip eden herkesin basit anlamda çıkarımda bulunması muhtemeldir.

Günümüzde yaşadığımız “Google” olayı bunun basit bir örneğidir. İlk olarak birkaç gün önce yaptırım yapabiliriz açıklaması. Ve bugün internet hizmetlerinin yavaşlaması, erişimin zorlaştırılması. Bu bir tesadüf değildir. Peki ne oldu da Google tarafından böyle bir olaya kalkışıldı? Nasıl bir önlem alınabilirdi? Bu sorular saatlerce hatta günlerce üstünde tartışılması gereken konulardır.

Peki genel olarak ne yapmak gerekir? Toplum olarak bu tarz yaptırımlara maruz kalmamamız için neler yapmalıyız? İşte burada öncelikli olarak düşünce yapımızı değiştirmeliyiz. Teknolojiye olan bakış açımızı değiştirmeli ve her seferinde tekrar edilen tüketim toplumu değil, üretim toplumu olma eğilimlerimizi bu alanda hızlandırmalıyız. Teknolojiyi sosyal medyayı aktif kullanmaktan ibaret sayma düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Kendi çalıştığımız sektör dışı dahi olsa teknoloji alanında projeler üretmeli en azından düşünmeliyiz. Hepimizin ellerinde telefon, gereksiz video izleme alışkanlığımızdan vazgeçmeliyiz.

Kreatif ve inovatif düşünsel yeteneklerimizi geliştirmeliyiz. Kısacası teknolojiyi gerçek anlamında anlamalı ve kendimizce yorumlamalıyız. Kendi teknolojimizi üretmeli, dışa bağımlılıktan kurtulmalıyız.

Sağlıcakla kalın…

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz