Telefonunuzdan İzleniyor Olabilir Misiniz?

Kaspersky Lab, kullanıcıları gizlice takip eden kişilerden güvenliğini sağlamak için mobil uyarı özelliği geliştirdi. 8 min


0
1 Paylaşım

Ticari casus programları telefonların backgroundında çalışan ve cihazdaki faaliyetleri izlemek için kullanılabilen uygulamalar. İnsanların genelde Başkalarını takip edebilmek için faydalandığı bu programların kötü amaçlarla belirli kişileri hedef alacak biçimde kullanılmasını önlemenin bir yolu yok. Kurbanın haberi olmadan çalışan bu uygulamalara ‘taciz yazılımı’ da deniliyor. Çeşitli fonksiyonlara sahip olsalar da bu programlar genelde kurbanın cihazı ile ilgili bilgilere, kısa mesajlara, fotoğraflara, sosyal medya görüşmelerine, konum verilerine ve bazen anlık ses ve görüntülerine erişim imkânı veriyor.

Başka birinin cihazına taciz programı kurmak için cihaza fiziksel olarak erişmek gerekse de bunu dağıtıcının internet sitesinden uygulamayı indirerek çabucak yapmak mümkün. 2018’de Kaspersky Lab ürünleri 58.487 ayrı mobil cihazda bu programlardan belirleme yaptı. Bu da tehdidin ne kadar ciddi boyutta olduğunu ortaya koyuyor. Bu kadar bariz bir gizlilik ihlalinin bu kadar yaygın ve basit ulaşılabilir olması muazzam gelebilir ama taciz programlarının daha önce çoğu kez ortaya çıkarıldığı ve açıkça eleştirildiği durumlar yaşandı. Ancak çoğu ülkede bu programların durumu belirsizliğini koruyor.

Kaspersky Lab, cihazlarında bu tür uygulamalar bulunan kullanıcıları açıkça uyaran bir özelliği Kaspersky Internet Security for Android çözümüne ekledi.

Kaspersky Lab araştırmacıları ilaveten bu tür programları daha geniş bir ölçekte inceledi. ‘Taciz programlarına dikkat’ başlıklı raporda ticari casus programlarının ve en tanınmış gözetleme  programlarının analizleri yer alıyor. Araştırma, gizliliği ihlal eden bu uygulamaların genelde güvenlik önlemi almadığını ve titiz verilerin çalınmasına yol açabildiğini ortaya koydu. Örneğin, incelenen on taciz programından beşinin veri sızıntısı yaşadığı ya da saldırılara açık olduğu belirlendi. Analistler bir programın kurbanlara ait verileri kritik güvenlik açıklarına sahip bir serverda sakladığını ve bu verilere herkesin erişebildiğini keşfetti.

Kaspersky Lab araştırmacılarının yaptığı çalışma ilaveten bu sektörün büyüklüğünü de ele aldı. Kapatılan ya da kapatıldığı iddia edilen uygulamaların reklamları resmi sosyal medya kanallarında yer almaya devam ediyor. Bunlar, alıcılara üyelik tipi iş modelleriyle ulaşıyor.

Kaspersky Lab zarar verme potansiyeli olan ama zararlı program olarak sınıflandırılmayan programları uzun uzun yıllardan beri listeliyor. Bunlar arasında reklam programları ve yasal olduğu söylenen casus programlar da var. Bu tür programlar için özel bir “virüs değildir” bildirimi de hazırlandı. Ancak şirket, gizlilik ihlali problemu büyüdükçe belirli tür tehditlerin müşterilere nasıl aktarıldığı ile ilgili tekrar değerlendirme yapılmasına karar verdi.

Kaspersky Lab Güvenlik Araştırmacısı Alexey Firsh, “Bazı medya kuruluşları ve Electronic Frontier Foundation gibi STK’ların dünya genelinde titiz kitlelerin gizlilik ve güvenliğini geliştirmek ve taciz programlarıyla ortaya çıkan tehdidi ortadan kaldırmak için yaptığı çalışmaları takip ediyoruz. Girişilen faaliyetler bize ilham kaynağı oldu. Bu yüzden biz de ürünlerimizin bu programlara bakış açısını tekrar değerlendirmeye karar verdik. Sonuç olarak, artık ticari casus programların tehlikelerini belirten özel bir uyarı veriyoruz. Kullanıcıların cihazlarında bu tür bir program olduğunu bilmeye hakları var. Yeni uyarımız vasıtası ile riski doğru bir biçimde değerlendirebilecekler,” dedi.

Dijital casusluk kurbanı olup olmadığınızı anlamak için şunları yapabilirsiniz:

  • Yalnızca Google Play gibi resmi uygulama mağazalarından uygulama indirin.
  • Akıllı telefonunuzun ayarlarından, bilinmeyen kaynaklardan gelen uygulamaların kurulmasını engelleyin.
  • Mobil cihazınızın parolasını ya da giriş kodunu güvendiğiniz kişilere bile vermeyin.
  • Bilmediğiniz dosya ya da programları cihazınızda tutmayın. Bunlar gizliliğinizi ihlal ediyor olabilir.
  • Bir ilişkiyi sonlandırdığınızda mobil cihazınızın bütün güvenlik ayarlarını değiştirin.
  • Arka planda çalışan uygulamaları kontrol edin ve şüpheli faaliyetleri sonlandırın.
  • Gizliliğinizi ihlal etmeyi hedefleyen ticari casus programların varlığını haber veren, Kaspersky Internet Security gibi güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz