TSMC 2020 Yılında Çıkacak Apple Cihazlar İçin Süper Hızlı CPU’lar Üretecek

3 min


0
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), 2020 yılının ilk yarısında 5nm çiplerin üretimine başlayacak. Şirketin finans direktörünün söylediğine göre şirket, 2020 yılında çıkacak iPhonelar için bu çipleri kullanacak.

Tayvanlı çip üretim şirketi TSMC; Qualcomm, Nvidia, AMD, MediaTek, Apple gibi önde gelen teknoloji şirketlerinin çoğuna hizmet veriyor. Şirketin en büyük müşterilerinden biri olan Apple, iPhone ve iPad modellerinde TSMC tarafından üretilen işlemcileri kullanıyor. Şirketin 2020 yılında 5nm çip mimarisine geçecek olması, Apple’ın A14 işlemcilerinde de bu teknolojinin kullanılacağını bizlere gösteriyor. 

Analistler daha önce TSMC’nin 5nm çip mimarisini gelecek yıla kadar mükemmel hale getireceğini öngörüyorlardı. DigiTimes’a göre şirketin finans direktörü Lora Ho, şirkette yapılan ortaklar toplantısında bunu resmiyete döktü ve seneye tamamıyla 5nm mimarisine geçeceklerini ve bunun için çalışacaklarını belirtti.

Lora Ho, Apple’ın bu teknolojiyi kullanmaya başlayacağını özellikle vurgulamadı ancak TSMC ve Apple’ın, iPhone’un ilk günlerinden beri birlikte çalıştığı göz önüne alındığında yeni cihazların işlemcilerinin 5nm mimarisine sahip olacağı kaçınılmaz bir gerçek gibi duruyor. Bunun yanında TSMC’nin de Apple’a her sene daha iyi bir çip sağladığı düşünüldüğünde bu yargı daha da güçleniyor ancak yine de bizlere beklemekten başka bir şey yapmak düşmüyor.

5nm mimarinin 7nm mimarilerden iyi yanı ise işlemci bileşenleri arasındaki mesafenin azalacak olması. Bunu daha az bir alana paketlemek hem daha hızlı bir performans almayı hem daha az ısınmayı hem de güç tasarrufu sağlamayı mümkün kılıyor. Bunların hepsi ele alındığında 5nm mimarisi her şekilde 7nm çiplerden daha iyi bir deneyim sağlayacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz