Türkiye’deki Siber Tehdit

3 min


0

Ülkemizde ortaya çıkan ve kurumları etkileyen bir siber tehdit, uzun zamandır baş ağrıtıyor. Oto Gönderici olarak isimlendirilen bu tehdit, sahte epostalar yoluyla bilgisayarlara yetkisiz erişimin kapılarını açıyor.

Siber güvenlik ve siber güvenliğin korunması, dünya genelinde büyük bir önem arz ediyor. Devletler, kendilerine yönelik yapılabilecek saldırıları önlemek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Ancak bu kez ülkemizde oluşturulduğu düşünülen bir siber tehdit, pek çok kurumun başını ağrıtıyor.

İngiltere merkezli bir güvenlik şirketi olan Sophos tarafından hazırlanan rapora göre Oto Gönderici, @info uzantılı eposta adreslerine sahte epostalar gönderiyor. Tamamen Türkçe olarak hazırlanan bu e-postalarda bazı ek dosyalar bulunuyor. Bu ek dosyaların açılması, bilgisayar korsanlarının saldırı yapmalarına imkan veriyor. Oto Gönderici bugüne kadar çok da alışılmamış olan bir yöntem kullanıyor. Bu sayede ileri derece güvenlik önlemlerinin bile önüne geçebiliyor.

Oto Gönderici tarafından alınan e-postalarda bulunan ek dosyalar açıldığı zaman, kullanılan teknik sayesinde Microsoft PowerShell çalıştırılıyor. Bu teknik, Excel Formula Injection olarak isimlendiriliyor. PowerShell, bilgisayar korsanları tarafından kurulmuş olan sunuculara bağlanıyor ve sisteme truva atı bulaşıyor. Bu sayede bilgisayar korsanları, virüsün bulaştığı bilgisayarlara yetkisiz erişimlerde bulunabiliyor.

Rapora göre bu tehditin Türkiye’de oluştuğu belirtiliyor. Yurtdışında nadiren görülüyor ve yurtdışına gönderilen epostalar bile Türkçe hazırlanıyor.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Batuhan SARI
Batuhan Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz