Ülkemiz Gümrük Kapılarında Yapay Zekalı Sisteme Geçiyor

4 min


0
1 Paylaşım
Ticaret Bakanı , gümrük kapılarına teknolojik yatırımlarının yapıldığını belirtti. Kurulan bu sistemler sayesinde hem transit ticaret hızlanacak hem de ülkeye kaçak şekilde giren mallara karşı önlem alınmış olacak.
Ticaret Bakanı bazı açıklamalarda bulundu. Pekcan; “gümrük kontrollerinin uluslararası ticaretin hızını kesmeyecek, kamu sağlığı ve güvenliğini ön planda tutacak, yasadışı ticaretle etkili bir biçimde mücadele edecek teknolojiye dayalı bir altyapı kurulacak” dedi.

Pekcan(Ticaret Bakanı), 68’e yakın X-Ray Araç ve Konteyner Tarama Sistemi’nin ticaret hacmi yüksek gümrüklere ve limanlara yerleştirildiğini söyledi. Bu teknoloji sayesinde arabaların ve depoların röntgen filmi çekilerek gümrük kontrolleri hızlıca biticek.

 Pekcan“Gümrüklerde kaçakçılığın önlenmesinde, kayıt dışılığın azaltılmasında etkinliği artırmak için yüksek teknoloji yatırımlarımız ve projelerimize bir yenisini daha ekliyoruz. Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğümüzce hayata geçireceğimiz ve TÜBİTAK tarafından tamamı yerli ve milli kaynaklarımızla geliştirilecek ‘Tarama Ağı Projesi’ ile yapay zekâ ve makine öğrenmesi teknolojileri kullanılarak araç veya yükün içerisindeki belirli özelliklere sahip yasa dışı suç ve tehdit unsurları otomatik tanımlanacak” diye söyledi.

Pekcan şunları da söyledi:

“Örneğin Habur’dan ülkemize girerken taranan transit bir aracın X-ray görüntüleri ilgili tüm birimler tarafından incelenebilecek ve araç Kapıkule’den yurt dışına çıkarken tarandığında görüntüler karşılaştırılabilecek. Bu sayede ülkemizden transit geçen eşyaların vergileri ödenmeksizin yurt içinde bırakılma girişimleri tespit edilecek, büyük oranda vergi kaybı önlenecektir.”

söyleyen Pekcan, “X-ray sistemlerinde üretilen veri ve bilginin komşu ülke gümrük idareleriyle veri paylaşımı da sağlanarak, aynı aracın sınır geçişlerinde mükerrer taranmasının önüne geçilecek ve hızlı bir lojistik geçiş koridoru kurulmuş olacak.” diye belirtti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
3
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz