Ülkemiz’in Uzay Teknolojilerinde Yeni Adımlarını Belirledi

4 min


0
1 Paylaşım

Geçtiğimiz zamanlarda Kurulan Türkiye Uzay Ajansı bu alandaki çalışmalarına iyi bir gelişme kazandırarak Türkiyenin dışa bağımlılığını en az’a indirmek amacıyla bu tekonojileri yüksetlmeye odaklanmış durumda.

Doç. Dr. Lokman Kuzu, enstitü olarak uydu ve uydu sistemleri en başta olmak üzere uzayla ilgili teknolojileri araştırıp geliştirdiklerini belirtti. Bu alanda 15’i aşkın plan ve projenin olduğu konusunda bilgi paylaşan Lokman Kuzu, Türkiye’nin ilk milli haberleşme uydusu Türksat 6A Olduğunu belirtti.

6A’nın TÜBİTAK Uzay önderliğinde , ASELSAN VE Ctech ortaklığında üretildiğini dile getiren Doç. Lokman Planın 2014 Yılları arasında başladığını belirtti. Yurtdışında da bu gibi büyük prjoelerin geniş bir zamana yayıldığını söyleyen kuzu Bu açıklamaları yaptı.

“Mütevazı bir insan kaynağıyla uyduyu yapıyoruz. Bu projede yaklaşık 350 kişi çalışıyor. Çalışmalarımız güzel gidiyor. Daha önceki haberleşme uydularından farklı olarak milli imkanlarla geliştirilen Türksat 6A’nın 2022’de yörüngeye yerleştirilmesi planlanıyor”

Ülkemiz bu teknolojiye yıllık 100 milyon dolar ayrıldığı bilgisini veren Lokman, 6A projenin ise bütçenin 800 milyon lirayı aştığını, İMECE’nin ise 350 milyon TL olduğunu söyledi

Kuzu Ülkemizin Bu teknolojili alanındaki çalışmalarına çok geç başladığını ama buna rağmen Ülkemizin mühendislerine güvendiğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin yerli gözlem uydusu İMECE hakkında da bilgi veren Lokman “İMECE uydusu bizim için bir dönüm noktasıTürkiye’de ilk defa bu çözünürlükte yapılan bir uydu projesi. Bundan önce yapılan RASAT uydusu 7,5 metre, Göktürk ise 2,5 metre çözünürlüğüne sahipti. İMECE ise 1 metre altında çözünürlüğe sahip olacak”  diye belirtti.

şehir planlaması ve ormancılık gibi alanlarda kullanılabilecek yeni uydular geliştirmek istediklerini ifade etti.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz