Uluslararası Uzay İstasyonunda Yetişecek İlk Bitkiler

3 min


0

Her şey yolunda giderse, bu yılın kasım ayında Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) biraz daha heyecanlanmak üzere.

Araştırmacılar, ABD astronotları tarafından uzayda yetiştirilen ilk meyveyi biber yapan Española biber biber bitkilerini ( Capsicum annuum ) göndermeyi umuyor.

NASA bitki fizyoloğu Ray Wheeler , Rio Grande Sun’ta Dylan Bida’ya “Çok uzayan ve uzayda kullanacağımız kontrollü ortamlarda çok üretken olan çeşitlilikler arıyorduk” dedi.

“Astronotlar, genellikle daha baharatlı ve lezzetli yiyecekler için bir istek dile getirdiler ve bu nedenle, biraz sıcak bir tada sahip olmak, iyi bir şey gibi göründü. Ayrıca, birçok biber, C vitamini bakımından, uzay diyetleri için önemli olan çok yüksek” dedi.

Binlerce farklı biber çeşidi olmasına rağmen, kısmen yüksek irtifalarda yetişen, kısa büyüme süreleri olan ve kolayca tozlaşabilen Española biberleri seçilmiştir.

Bitkiler, kök sistemleri karmaşık olduğu ve tipik olarak kendilerini yönlendirmek için Dünya’nın yer çekimini kullandıkları için mikro yer çekiminde büyümekte oldukça zorlanırlar.

Ancak astronotlar, özel ışık türleri kullanarak ve bitkilerin hangi yolun “yukarı” ve “aşağı” olduğunu bulmalarına yardımcı olmak için diğer teknikleri tamamlayarak, ISS’de büyümek için bitkileri başarılı bir şekilde eşleştirdiler.

Bakalım yakın tarihimizde hangi meyvelerin yetişmiş olduğunu duyacağız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz