Uzayda Doğum Olursa Nasıl Olur?

4 min


0
1 Paylaşım

Bilim adamları, semenderler, balıklar ve sıçanlar dahil uzayda pek çok hamile hayvan üzerinde çalıştılar, ancak insanlar üzerinde çalışmadılar. 60’tan fazla kadın uzaya seyahat etti, ancak yolculuk sırasında hiçbiri hamile kalmadı, sıfır yer çekiminde yüzerken doğurdular.

Ancak Mars’taki gelecekteki uzay kolonileri ve şehirlerden bahsedersek, bir gün insanların Dünya’nın ötesinde bir yerde doğum yapma ihtimalleri var ve bu da bazı ilginç sorular getiriyor aklımıza. Ne şekilde olacak? Uzay bebekleri nasıl görünecek? Ve nihayetinde, uzayda doğum yapmak nasıl farklı olacak?

En belirgin fark, düşük yer çekimi ortamıdır ve Dünya’nın yer çekimi yardımı olmadan, bebeği dışarı itme zamanı geldiğinde annenin zorlanmasına neden olabilir. Ayrıca, bir gün kadınlar uzayda kalıcı olarak yaşarsa, hamilelik risklerinin bir kısmı Dünya’dan çok daha büyük olacaktır.

Birincisi, Dünya’nın yer çekimi stresi olmadan, kemikleri yoğunluğunu kaybeder. Çalışmalar, astronotların, örneğin uzayda harcanan her ay için kemik yoğunluğunun% 1 ile% 2’sini kaybettiğini ve özellikle doğumla ilgili olabileceğini, çünkü pelvis işleminde kırılabileceğini gösteriyor. Aslında, doktorlar kırılgan kemikleri olan kadınların tamamen doğal bir doğumdan kaçınmasını önermektedir, bu da uzaydaki normal doğumların yerini başka yöntemlere bırakılabileceği anlamına gelir.

Yapılan araştırmalar, uzayda doğum gerçekleşirse bebeklerin kafalarının çok daha büyük olabileceğini gösteriyor. Ayrıca Dünya dışında gerçekleşen bir doğumda ten renklerinin de farklılaşacağını söyleniyor.

Şu an böyle bir olay yaşanmadı. Fakat yaşanırsa insanlık nasıl bir durum ile karşı karşıya kalır bilinmez.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz