WiFi Ağlarında Yayılan Trojen

3 min


0
1 Paylaşım

Yeni sürüm “zararlı” Emotet trojan’ı, kablosuz ağları kullanarak PC’lere yayılabiliyor. Korunmanın yolu ise aslında zor değil…

Bilinen bir trojanın yeni sürümü, WiFi ağlarında yayılarak tehlike saçıyor. Emotet Trojan, aynı zamanda sistemlere diğer zararlıları yüklemek için kullanılıyor.

Trojanın daha önce sadece istenmeyen epostalar ve virüs bulaşmış ağlar üzerinden yayıldığı biliniyordu. Trojanın iki senedir WiFi üzerinden yayıldığı ve bunun fark edilmediği belirtiliyor. Zararlı yazılım sisteme girdiğinde wlanAPI.dll çağrılarını kullanan ağları listelemeye ve dinlemeye başlıyor. Bunun nedeni, wlanAPI.dll’nin kablosuz ağ profillerini ve bağlantılarını dinlemek için Native Wi-Fi tarafından kullanılması.

Zararlı bunun ardından kullanılan oturum açma ve şifreleme yöntemlerini algılayarak kaba-kuvvet yoluyla bağlantıya müdahalede bulunuyor. Bağlantı sağlandığında kendi sunucusuna HTTP POST istekleri göndermeye başlıyor. Zararlı parolayı tahmin edemezse, Administrator hesabını kaba kuvvet yoluyla kırmaya çalışıyor. Bu başarılı olursa zararlı, C sürücüsüne erişerek başka zararlılar ve fidye yazılımları yükleyebiliyor, kişisel bilgileri çalabiliyor.

Trojandan korunmanın en iyi yolu, güçlü parolalar kullanmak. Trojan, daha önceki güvensiz parolaları kullanarak ağlara girebiliyor. Karmaşık, daha önce kullanılmamış bir WiFi parolası, Emotet’in ağa girmesini engelleyecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz