WikiLeaks’in Kurucusu Tutuklandı !

3 min


0
1 Paylaşım
Ekvador, ‘tekrarlanan ihlaller’ nedeniyle Assange’nin iltica statüsünü geri çektikten sonra tutuklama geldi

İngiliz polisi , Ekvador’un sığınma statüsünden çekilmesinden sonra Julian Assange’yı tutukladı .

Tutuklama, WikiLeaks’in kurucusunun 2012’den beri sığınma talebinde bulunduğu Londra’daki Ekvador büyükelçiliğinde yapıldı. Assange, elçilikten yetkililer tarafından taşındı ve Londra merkezindeki bir polis karakolunda gözaltına alındı. Assange , “İngiltere’nin Trump yönetimi tarafından bu girişime direnmesi gerektiğini” söyleyerek duyuldu .

  

Polis daha sonra, bir iade emriyle Assange’ın ABD makamları adına “daha fazla tutuklandığını” doğruladı . İçişleri Bakanlığı sözcüsü, “Amerika Birleşik Devletleri’nde bilgisayarla ilgili suçlarla suçlanıyor” dedi. Bu sabah yayınlanan ABD iddianamesi, bilgisayara izinsiz girmek için tek bir komplo sayısını listeliyor. İade duruşması Westminster Magistrates Mahkemesinde yapılacak.

WikiLeaks, askeri ve diplomatik sırları paylaşan eski Ordu istihbarat analisti Chelsea Manning tarafından sızdırılmış gizli ABD belgelerinin bir koleksiyonunu yayınladığı 2010 yılında ün kazandı.

WikiLeaks’in kurucusu, cinsel saldırı iddiaları üzerine İsveç’e iadesini önlemek için ilk olarak 2012 yılında iltica edildi. O zamandan beri, 2016 ABD başkanlık seçimlerinde Clinton kampanyasından ve Demokratik Ulusal Komite’den çalınan 19.000’den fazla e-posta yayınlayarak Rusya’nın müdahalesine yardım etmekle suçlandı . Geçen yıl , biri WikiLeaks’in kurucusu ile temas halinde olan 12 suç istihbarat memuru suçlandı .

Geçtiğimiz Kasım ayında, Assange’ın ilgisiz bir mahkeme başvurusunda açıkça görünen bir kopyala ve yapıştır hatası yapıldıktan sonra ABD Adalet Bakanlığı tarafından sınıflandırılmış belgelerin yayınlanmasıyla suçlandığı ortaya çıktı .

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Batuhan SARI
Batuhan Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz