Wikipedia’ya DDoS Saldırısı

3 min


0
1 Paylaşım

Wikipedia’ya yapılan siber saldırı, sitenin bir süre için çökmesine yol açtı. Ama site bizde zaten engelli olduğu için, bu haber bizi hiç ilgilendirmiyor!

Her ne kadar uzun zamandır Türkiye’de erişim yasağı ile karşı karşıya olsa da Wikipedia, İnternetin önde gelen bilgi kaynaklarından biridir. İşte o Wikipedia, cuma günü maruz kaldığı bir saldırı sonucunda Avrupa ve Orta Doğu’da birkaç ülkede  erişilemez hale geldi. Wikimedia Vakfı’nın Twitter’daki Almanca hesabına göre site, geniş bir hizmeti engelleme saldırısına (DDoS) maruz kaldı. Bilmeyenler için DDoS saldısının, hedefteki sunucuya kaldıramayacağı yoğunlukta veri trafiği göndererek gerçekleştirildiğini, bu şekilde sunucunun hizmet veremez hale getirildiğini söyleyelim.

Wikimedia yaptığı açıklamada, dünyanın en popüler sitelerinden biri olarak bazen kötü niyetli kişilerin hedefi olabildiğini söyledi. Wikimedia, saldırıların evrimleştiğini ve bu tür her saldırıdan sonra bir sonrakine daha hazırlıklı hale geldiklerini belirtti. Wikimedia, bu tür saldırıların insanların bilgiye özgürce erişme hakkını kısıtladığını da vurguladı.Wikipedia, Türkiye’de Nisan 2017’den bu yana erişim engeline tabi tutuluyor ve çevrimiçi ansiklopediye direk olarak erişilemiyor. Eğer  Vpn olmadan girmek isterseniz https://www.wikipedia.org/ Yerine https://www.0wikipedia.org/ yazmanız yeterli

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz