Windows 10 Sizi İzliyor Olabilir!

3 min


0
1 Paylaşım

Geçmişi 2017 yılına kadar dayanan ve kullanıcıların canını fazlasıyla sıkan Windows 10 iddiası, bugün de geçerliliğini koruyor!

Snowden filmini izlediniz mi bilmiyoruz, ancak bu filmi izledikten sonra kullandığınız uygulamalar için verdiğiniz izinleri bir kez daha gözden geçirmeniz veya cihazlarınızdaki kameraların o kadar da masum olmayabileceğini düşünmeniz gayet olası. Üzerinden çok geçmeyen Facebook‘un izinsiz veri topladığına ve bunu paylaştığına ilişkin HABERLER de daha tazeyken, şimdi de Microsoft’un Windows 10 kullanıcılarıyla ilgili hassas verileri gözlediği iddiası ortaya atıldı.

Bu konu 2017 yılına kadar dayanıyor ve o dönemde de Hollandalı araştırmacılar Microsoft’un gereksiz veri toplamasına yönelik soruşturma başlatmıştı. O zamanlarda Microsoft’un veri toplama şeklinin kullanıcı gizliliği açısından bir risk oluşturduğunu keşfeden ekip, Microsoft’un Genel Veri Koruma Yönetmeliği‘ne aykırı bir telemetri veri toplama mekanizması kullandığını iddia etmişti.Zaman geçtikçe bu konu hakkındaki çalışmasını derinleştiren ekip, konuyu İrlanda Veri Koruma Komisyonu’na taşımış. İrlanda Veri Koruma Komisyonu, Genel Veri Koruma Yönetmeliği ihlallerinden şüphelenilen teknoloji devleri hakkındaki bu tür konuları araştırmaktan sorumlu olarak çalışmalarını yürütüyor. Bu konuyla ilgili araştırmanın biraz zaman alacağı söylenirken, bu zaman içerisinde de Hollanda Veri Koruma Kurumu, Windows 10 kullanıcılarına uyarıda bulundu: “Windows yazılımını yüklerken ve kullanırken gizlilik ayarlarına önemle dikkat edin. Eğer izin verdiyseniz, Microsoft kişisel verilerinizi işleyebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz