Yapay Zekanın Sağlık Üzerindeki Etkisi

5 min


0
1 Paylaşım

Dassault Systèmes anketi, sağlıkta teknolojinin 2030’da hayatımıza yansıtacağı etkiyi gözler önüne seriyor.

Sağlık teknolojisi çözümleri, genel sağlık hizmet kalitesini arttırırken artan sağlık maliyetlerini azaltmada da etkili bir rol oynuyor. 70 milyonu aşkın nüfusuyla sağlık ve tıp teknolojileri için büyüyen bir pazar konumunda bulunan Türkiye  GSYH’sinin %4,6’sını sağlık hizmeti için harcıyor.  2002’den bu yana ülke çapında sağlık hzimetinde bir dönüşüm programı uygulanıyor. Bu alanda yaptığı yatırımlardaki artış dikkate alındığında, Türkiye sağlık teknolojilerinin merkezi  olma konusunda en güçlü aday.

Dassault Systèmes’in gerçekleştirdiği bir araştırma, sağlık teknolojisi inovasyonları ve bunların olası etkileri hakkında önemli konular sunuyor. Dassault Systèmes’in araştırması, tüketicilerin teknolojinin 2030 yılında yaşamları üzerindeki öngördükleri etkilerine ilişkin beklentileri iyimser .  Dassault Systèmes adına CITE Research, 1.000 ABD’li yetişkine çevrimiçi bir anket yaptı.  19-29 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırma, kullanıcıların ev, seyahat, sağlık ve perakende sektörlerindeki tüketici deneyimine ilişkin geleceğe yönelik beklentilerine dikkatini topladı.

Kişiselleştirilmiş önleyici bakımın en verimli yöntem olması düşünülüyor

Ankete katılanların çoğu, tüm sağlık teknolojilerinin kişisel sağlıklarını etkileyeceğine inanıyor ve kişiselleştirilmiş önleyici bakımı en verimli yöntem olarak değerlendiriyor (%83’den çok ya da efektif olduğunu söylüyor).

Daha iyi bir hayat kalitesi: sağlık hizmetlerinin en iyi katkısı

Sağlık alanındaki teknoloji, teknolojik atılımların en dikkate değer  katkısı daha iyi hayat kalitesi. Sağlık alanında teknolojinin en önemli faydaları, hayat kalitesi (daha sağlıklı ve daha uzun yaşamak). Şaşırtıcı bir şekilde anket sonuçları mobilitenin(taşınabilriğin)  genç katılımcılar için daha fazla önem taşıdığına diakkte alıyor (18-34 yaş grubunun %37’si mobilitenin faydalar arasında en önemlisi olduğunu belirtiyor). hayat kalitesi etkisi özellikle 55 yaş ve üzeri katılımcılar için önem taşıyor (%36’sı için birincil fayda konumunda yer alıyor).

CITE Research’ün sağlık hizmetleri anketinin öne çıkan sonuçları; insanların günlük hayatlarına dokunmaya başladığını ve yakın gelecekte faydalarının gittikçe daha gözle görülebileceğinin önemini belirtiyor.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz