Yapay Zekanın Zaferi

Şampiyon Dota 2 Takımını Yapay Zeka Yendi.4 min


0

En usta Dota 2 oyuncuları, gelişmiş bir AI (yapay zeka) olan Open AI Five karşısında fazla dayanamadı. OpenAI Five, Valve’s 2018 International’ı kazanan usta ekibi OG’den beş oyuncuyu “üçün en iyisi” formatındaki bir gösteri maçında mağlup etti. The Verge’e göre Open AI adlı yapay zeka, bu galibiyetini agresif ve geleneksel olmayan tekniklere dayanarak aldı ve her oyunda İdeal kahramanları seçerek mücadele etmeyi başardı. derin öğrenme sisteminin geliştiğini ve açıkladı. Dota 2 şampiyonu OG yapay zeka karşısında iyi bir mücadele vermiş olsa da (ilk tur 30 dakikadan fazla sürdü) üç maçın sonunda havlu attı.

Dahası, OpenAI bunun yanı sıra bu gösteri maçını Five’ın insan oyuncularla beraber oynayabileceğini ve oyun tarzlarından bir şeyler öğrenebileceğini göstermek için kullandı. Ve daha da önemlisi, Open AI Five’a karşı sizin de oynayabilecek olmanız – OpenAI, 18 Nisan saat 09.00 (Doğu ABD Saati) ve 22 Nisan saat 02.59 (Doğu ABD Saati) arasında AI’ya (hem kooperatif hem de rekabet modlarında) meydan okuma fırsatları için kayıtlara başladı. Bu yapay zeka karşısında kazanma beklentisine girmemeniz gerektiğini artık iyi biliyor olsanız da Five’ın gerçekte ne kadar iyi olduğu konusu ile ilgili ilk elden bilginiz olabilecek.
Elbette Open AI Five, kusursuz bir oyuncu değil. Yapay Zeka hala kısa vadeli stratejileri tercih etme eğiliminde ve şu anda dar bir kurallar dizisi ile oynamakla sınırlı. Başta açıkladığimiz gösteri maçında Five’ın galibiyetinin esas sebebi ise yapay zekanın sahip olduğu riskli stratejinin karşılığını almış olması. Uzun vadeli kararlarda insanlar hala daha iyiler ve AI daha maçın başında üstünlüğü ele almayı başarmış olmasaydı, OG daha iyi bir sonuçla evine dönebilirdi.

Bu OpenAI’nin botunun en son planlanan kamu sunumu olmasından, gelecekte ne yazık ki daha çok gösteri maçı görmemeniz olası. Bununla beraber, bu başarı Five’ın  yalnızca Dota 2’de başaılı olduğunu değil bunun yanı sıra farklı mekanikleri olan diğer oyunlar için de yeteri kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Oyunlarda güçlü yapay zeka yalnızca zaman meselesi olabilir. Ve burada öğrenilen yöntemler robotlara ve diğer oyun dışı görevlere de uygulanabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz