Yapay Zekanın Zaferi

2 min


0

Yapay zekalar insanoğlunun zekası ile yarışabilir mi? Gelişen teknoloji ile mümkün gözükmesi insanoğlunu tedirgin etmektedir. Her ne kadar şu an ki durumda yapay zekalar insan beyni ile yarışamasa da bazı oyunlarda insanoğlunu yenebilmektedir. Gelelim yapay zekaların aldığı birkaç galibiyete.

Bir zeka oyunu olan satranç da IBM’in Deep Blue bilgisayarı karşılaştığı insan rakibini üst üste 6 kez yenerek olağanüstü bir başarıya imza attı. En son geliştirilen Deep Blue, saniyede milyonlarca olasılığı hesaplayarak ona göre hamle yapabilmektedir.

Deepmind ;bir sinirsel ağ sistemidir. İnsan beynini taklit ederek kendi kendini geliştirme yeteneğine sahip. Deepmind bazı bulmaca oyunlarında oldukça başarılı iken bazılarında çok başarısız oldu. Başarısız olmasının altında yatan en büyük etken ise bir seferde en çok 4 kare hesaplayabilmesi yatmaktadır. Ama günümüz teknolojisi ışığında geliştirildiğinde birçok bulmaca oyununda rakip tanımayacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz