Yarı İnsansı Denizaltı Robotu

3 min


0
1 Paylaşım

Aquanaut, minyatür bir denizaltı gibi suda rahatça kayar. İlk başta, diğer insansız su altı araçlarından veya UUV’lerden, veri toplamak için algılayıcılar ve itici güçler için olanlardan farklı görünmüyor. Sonra, Transformers filminin sahnesinde ne olabilirdi diye düşünüyoruz, robotun gövdesinin üst kısmı, her iki taraftan da açılan iki büyük kolu açığa çıkararak tabandan yukarı doğru yükseliyor. Sensörlerle dolu kama şeklindeki bir kafa yerine döner ve birkaç saniye içinde dönüşüm tamamlanır. Şık denizaltı, şimdi çalışmaya hazır, yarı insansı bir robot.

Aquanaut , oluşturucularının Houston Mechatronics Inc. (HMI) adlı yeni bir başlangıcında, denizaltı robotiğini tamamen değiştireceğini umdukları radikal bir tasarımı temsil ediyor. Geleneksel UUV’ler tipik olarak iki kategoriye ayrılır: uzun mesafeli araştırma görevleri için kullanılan torpido benzeri serbest yüzme dalgıçları ve gemileri desteklemek ve su altı manipülasyonu için kullanılan kutuya uzaktan kumandalı makineler. HMI, bu modların her ikisini de tek bir robotta birleştirmek istiyor. Daha önce kimsenin denemediği cesur bir yaklaşım olmuş.

Aquanaut, öncelikle deniz altı petrol ve gaz tesisatlarına servis vermek için tasarlanmıştır. Bu altyapıya sahip olan ve işleten şirketler, denetlemek ve bakımını yapmak için çok miktarda para harcıyor. Onlar büyük ölçüde bu kadar uç bir ortamda çalışmanın zorluğundan dolayı, on yıllardır kökten değişmemiş robotik teknolojilere güveniyorlar.

Aquanaut bakalım gerekli ihtiyaçları karşılayabilecek mi?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz