Yerli 5G Altyapısıyla İlk Ses ve Veri Trafiği Gerçekleştirildi

2 min


0
2020 yılında tamamlanması hedeflenen yerli ve milli 5G altyapısıyla ilk iletişim gerçekleştirildi.

AA’da yer alan habere göre 2020 yılında tamamlanması planlanan ‘Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi’ çerçevesinde yeni radyo, çekirdek şebeke, siber güvenlik gibi toplam 11 alt başlıkta çalışmalar yürütülüyor. Projenin tamamlanması sonrası Türkiye’nin haberleşme teknolojilerinde dünyada söz sahibi olması hedefleniyor.

Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) içerisinde bulunan HAVELSAN, i2i, TTG ve Pavotek’in geliştirdiği 5G Çekirdek Şebeke ve diğer 5G şebeke elemanlarıyla yüksek çözünürlüklü (HD) video transferi gerçekleştirildi. Ayrıca mevcut mobil operatörlere doğru ses araması da canlı olarak yapıldı.

TÜBİTAK, ODTÜ Teknokent’teki HAVELSAN Test Laboratuvarında bulunan NFVI altyapısı üzerinde 5G veri trafiği demosu gerçekleştirdi. Bu demoda çekirdek şebeke, NFVI, IMS şebeke (TAS), yönlendirici/anahtarlayıcı, Eleman Yönetim Sistemi (EMS) gibi 5G ürünleri birbirine entegre edildi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz