“Yerli Hava Savunma Sistemi Gökdeniz” Aselsan Tarafından Geliştirildi

3 min


1
1 Paylaşım, 1 Beğeni
Deniz araçları platformları için üretilen yerli hava savunma sistemi Gökdeniz, Aselsan tarafından tanıtıma çıkarıldı.

Ülkemiz, son senelerde savunma sanayisinde yerlileşme adına büyük yatırımlar yapıyor. Özellikle son 2-3 senedir bu yatırımların bedelini görmeye başladık. İHA teknolojisi başta olarak pek çok alanda yerli ürünler tanıtan şirketlerimizden ASELSAN, bugün yeni yerli hava savunma sistemi Gökdeniz’i tanıttı.

IDEF 2019 fuarında Aselsan tarafınca tanıtılan Gökdeniz, deniz platformlarında yakın hava sistemi olarak hizmet verecek. Yapılan açıklamaya göre Gökdeniz; insansız hava araçları, uçaklar, helikopter, güdümlü anti gemi füzeleri gibi gök cisimlerine karşı Türk savaş gemilerini koruyacak. Gökdeniz, ayrıca yakın zamanda asimetrik su üstü tehditlerine karşı da koruma sağlayacak.

İsteğe göre otonom veya operatör kontrolünde hizmet vermesi planlanan Gökdeniz’de, 35 mm parçacıklı mühimmat kullanılacak. 3 boyutlu arama radarı, atış kontrol radarı ve E/O algılayıcılarla donanımı sağlanan savunma aracı, bu sayede kötü hava koşullarında ya da gece de aktif bir şekilde kullanılabilecek.

Aselsan’dan gelen açıklamaya göre Gökdeniz’de ayrıca Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması da bulunuyor. Bu mekanizma sayesinde iki farklı versiyonda mühimmat sisteme yüklenerek bu ikili arasında geçiş yapılabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Paylaşım, 1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz